Fyringsrunde i IBM Danmark: Medarbejdere mister jobbet onsdag

IBM Danmark skal igennem endnu en fyringsrunde, erfarer Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Onsdag bliver en trist dag i IBM Danmark, der skal gennemføre en ny fyringsrunde.

Computerworld erfarer fra en læser, at fyringsrunden skal finde sted onsdag, og at der går rygter om, at det drejer sig om op til 120 medarbejdere.

Det tal afviser IBM Danmark dog, men selskabet kan godt bekræfte, at det er meldt ud internt, at der skal ske afskedigelser - og at det også er meldt ud, hvor i organisationen, afskedigelserne skal finde sted.

IBM Danmark ønsker dog ikke at oplyse mere på nuværende tidspunkt og altså heller ikke, hvor mange medarbejdere, det drejer sig om.

1.000 færre medarbejdere

IBM Danmark har i forvejen sagt farvel til ganske mange medarbejdere i de seneste år.

Alene fra 2010- til 2013-regnskabet faldt antallet af ansatte med mere end 1.000, fra 3.870 ansatte til 2.836.

I slutningen af januar skabte det international opsigt, da det velansete finansmagasin Forbes bragte en historie om, at IBM på globalt plan ville gennemføre et hemmeligt "Project Chrome" - den største omorganisering i IBM's historie med massive afskedigelser.

IBM afviste efter et par dage, at det skulle dreje sig de 26 procent af IBM's medarbejdere, der blev nævnt hos Forbes, men samtidig er det ingen hemmelighed, at IBM i øjeblikket er i gang med en omfattende transformation - og at afskedigelser også har været en del af den opskrift, selskabet har fulgt.

IBM er under pres

I IBM's årsregnskab for 2014 på globalt plan endte nettoresultat på 15,8 milliarder dollars, lige omkring 100 milliarder kroner.

Det er syv procent lavere end året før.

Omsætningen i 2014 lå på 92,8 milliarder dollars, omkring 595 milliarder kroner, hvilket er seks procent lavere end i 2013.

Derfor er det også klart, at der skal ske yderligere forandringer i IBM i den kommende tid, hvilket også it-gigantens CEO, Virginia Rometty, lagde vægt på i årsregnskabet.

"Vi gør betydelige fremskridt i vores transformation ved at fortsætte med at flytte IBM's forretning til mere værdifulde områder og ved at investere og positionere os selv i forhold til det mere langsigtede."

IBM Danmarks røde regnskaber

IBM Danmark har netop fået ny administrerende direktør, Lars Erik Clausen, der har overtaget styringen efter selskabets mangeårige direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen.

IBM Danmark kom i det seneste regnskab ud med et underskud på 78 millioner. Selvom 2012 bød på et beskedent overskud på 6,4 millioner kroner efter skat, så har IBM Danmark over en årrække kørt med underskud.

Eksempelvis var der 56 millioner i minus på bundlinjen i 2011 og næsten 140 millioner i 2010.

Omsætningen faldt fra 2010 til 2013 med mere end en milliard danske kroner.

Computerworld har tidligere interviewet Lars Mikkelgaard-Jensen om det drastiske fald i antallet af medarbejdere i IBM Danmark.

"Det er en kontinuerlig proces, der afspejler den udvikling, vi er i."

"På nogle områder er det et krav og et ønske fra vores kunder, at man vil have det til en mere konkurrencedygtig pris, end hvis man producerer i Danmark."

"Det vil sige, at hvis man ser på antal årsværk, der bliver produceret til IBM Danmark, så er det større end nogensinde. Det bliver bare produceret i Indien og andre steder."

"Dermed går vores lokale arbejdsstyrke på nogle områder ned, også i den udstrækning, vi flytter forretningen over på nogle af de nye vækstområder," forklarede han blandt andet til Computerworld sidste efterår.

Computerworld følger op på den nye fyringsrunde i IBM Danmark onsdag.

Læs også:

Årsregnskab: Presset IBM står overfor én afgørende udfordring

Derfor er der blevet 1.000 færre ansatte i IBM Danmark

Her er dommen: Dette IBM Danmark efterlader Lars Mikkelgaard-Jensen til sin efterfølger

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS