Fyringsrunde i IBM Danmark: Medarbejdere mister jobbet onsdag

IBM Danmark skal igennem endnu en fyringsrunde, erfarer Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Onsdag bliver en trist dag i IBM Danmark, der skal gennemføre en ny fyringsrunde.

Computerworld erfarer fra en læser, at fyringsrunden skal finde sted onsdag, og at der går rygter om, at det drejer sig om op til 120 medarbejdere.

Det tal afviser IBM Danmark dog, men selskabet kan godt bekræfte, at det er meldt ud internt, at der skal ske afskedigelser - og at det også er meldt ud, hvor i organisationen, afskedigelserne skal finde sted.

IBM Danmark ønsker dog ikke at oplyse mere på nuværende tidspunkt og altså heller ikke, hvor mange medarbejdere, det drejer sig om.

1.000 færre medarbejdere

IBM Danmark har i forvejen sagt farvel til ganske mange medarbejdere i de seneste år.

Alene fra 2010- til 2013-regnskabet faldt antallet af ansatte med mere end 1.000, fra 3.870 ansatte til 2.836.

I slutningen af januar skabte det international opsigt, da det velansete finansmagasin Forbes bragte en historie om, at IBM på globalt plan ville gennemføre et hemmeligt "Project Chrome" - den største omorganisering i IBM's historie med massive afskedigelser.

IBM afviste efter et par dage, at det skulle dreje sig de 26 procent af IBM's medarbejdere, der blev nævnt hos Forbes, men samtidig er det ingen hemmelighed, at IBM i øjeblikket er i gang med en omfattende transformation - og at afskedigelser også har været en del af den opskrift, selskabet har fulgt.

IBM er under pres

I IBM's årsregnskab for 2014 på globalt plan endte nettoresultat på 15,8 milliarder dollars, lige omkring 100 milliarder kroner.

Det er syv procent lavere end året før.

Omsætningen i 2014 lå på 92,8 milliarder dollars, omkring 595 milliarder kroner, hvilket er seks procent lavere end i 2013.

Derfor er det også klart, at der skal ske yderligere forandringer i IBM i den kommende tid, hvilket også it-gigantens CEO, Virginia Rometty, lagde vægt på i årsregnskabet.

"Vi gør betydelige fremskridt i vores transformation ved at fortsætte med at flytte IBM's forretning til mere værdifulde områder og ved at investere og positionere os selv i forhold til det mere langsigtede."

IBM Danmarks røde regnskaber

IBM Danmark har netop fået ny administrerende direktør, Lars Erik Clausen, der har overtaget styringen efter selskabets mangeårige direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen.

IBM Danmark kom i det seneste regnskab ud med et underskud på 78 millioner. Selvom 2012 bød på et beskedent overskud på 6,4 millioner kroner efter skat, så har IBM Danmark over en årrække kørt med underskud.

Eksempelvis var der 56 millioner i minus på bundlinjen i 2011 og næsten 140 millioner i 2010.

Omsætningen faldt fra 2010 til 2013 med mere end en milliard danske kroner.

Computerworld har tidligere interviewet Lars Mikkelgaard-Jensen om det drastiske fald i antallet af medarbejdere i IBM Danmark.

"Det er en kontinuerlig proces, der afspejler den udvikling, vi er i."

"På nogle områder er det et krav og et ønske fra vores kunder, at man vil have det til en mere konkurrencedygtig pris, end hvis man producerer i Danmark."

"Det vil sige, at hvis man ser på antal årsværk, der bliver produceret til IBM Danmark, så er det større end nogensinde. Det bliver bare produceret i Indien og andre steder."

"Dermed går vores lokale arbejdsstyrke på nogle områder ned, også i den udstrækning, vi flytter forretningen over på nogle af de nye vækstområder," forklarede han blandt andet til Computerworld sidste efterår.

Computerworld følger op på den nye fyringsrunde i IBM Danmark onsdag.

Læs også:

Årsregnskab: Presset IBM står overfor én afgørende udfordring

Derfor er der blevet 1.000 færre ansatte i IBM Danmark

Her er dommen: Dette IBM Danmark efterlader Lars Mikkelgaard-Jensen til sin efterfølger

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Underviser til IT-arkitektur- og datamatikeruddannelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job