Går du glip af store gevinster: It-chefen kan ikke finde ud af at få indflydelse

Forretning og it hænger i dag så tæt sammen, at it-chefen skal spille en afgørende rolle i selve forretningen. Det er bare langt fra altid tilfældet.

Artikel top billede

Der er masser at gevinster at hente, når og hvis virksomhedens it-chef sammen med sin it-organisation spiller en aktiv rolle i forhold til forretningsstrategien.

Desværre er det alt for sjældent tilfældet, skriver rådgivningsfirmaet McKinsey i en analyse, der er baseret på en undersøgelse blandt 363 respondenter fra it-organisationer og en gruppe af virksomhedsledere.

Hovedbudskabet i McKinsey-undersøgelsen er, at de virksomheder, hvor it-cheferne er mest involveret i selve forretningen, også er de virksomheder, hvor virksomhedens ledere oplever, at it leverer den største værdi. 

"Vi ved af erfaring, at it-chefer med et sæde ved strategi-bordet har en bedre forståelse for deres virksomheders nært forestående og langsigtede teknologi-behov. De er også mere effektive i forhold til at drive partnerskaber og dele ansvaret med forretningssiden."

"Desværre spiller it-cheferne i mange virksomheder ikke denne rolle som indflydelsesrige forretningsledere."

"Resultaterne viser, at kun lidt over halvdelen af alle respondenter siger, at deres it-chefer er på deres organisations øverste teams, og kun en tredjedel siger, at deres it-chefer er meget eller ekstremt involveret i at forme den overordnede forretningsstrategi og agenda," lyder det fra McKinsey.

Negativ opfattelse af it-afdelingen

Samtidig forklarer McKinsey, at der faktisk er grundlæggende uenigheder mellem it-organisationen og forretningslederne, når det kommer til, hvordan it-organisationen skal prioritere indsatsen. Og tilfredsheden med it-organisationen er ikke høj nok:

"I det store hele er ledernes nuværende opfattelse af it-afdelingens performance negativ. Udover at levere basale services og håndtere infrastrukturen, siger kun en tredjedel eller færre af respondenterne, at deres it-funktioner er meget eller ekstremt effektive til et bredt spektrum af opgaver," lyder det fra McKinsey.

Heller ikke it-afdelingen selv er kendetegnet ved ubetinget tilfredshed med egen indsats.

Når it-afdelingen selv bliver bedt om at vurdere, hvor god den er til at introducere nye teknologier hurtigere og mere effektivt end konkurrenterne, siger 19 procent eksempelvis, at it-afdelingen "slet ikke er effektiv", og 24 procent siger "en lille smule effektiv."

Det er kun fire procent af respondenterne fra it-afdelingen, der mener, at afdelingen er "fuldstændig effektiv", mens yderligere 14 procent svarer "meget effektiv."

Prioriterer forskelligt

I undersøgelsen spørger McKinsey også både it-chefer og forretningschefer, hvilke prioriteringer, der er vigtigst for it-organisationer. Her er det interessant, at it-cheferne selv lægger dobbelt så meget vægt på at reducere omkostingerne til it, som forretningscheferne gør.

"Næsten halvdelen af teknologi-respondenterne ser omkostningsreduceringer som en top-prioritet - i stærk kontrast til forretningssiden, hvor respondenterne siger, at det at understøtte ledelsesmæssige beslutninger er en af it-afdelingernes top-prioriteringer."

Læs også:

It-chefens 2015: Derfor skal du droppe kontrol-rollen og finde visionerne frem

It-afdelingen tvunget ud på sidelinjen - sådan erobrer i magten tilbage

It-chef, så er det nu: Her er din gyldne chance for et karriere-boost

Mød tre danske it-afdelinger: Knivskarpt fokus på drift, innovation og projektstyring

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S