Video afslører interessant funktion i Microsofts nye Spartan-browser

Ny video viser et interessant eksempel på, hvordan vi kan forvente, at Microsofts nye Spartan-browser kommer til at fungere i praksis.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Microsofts nye Spartan-browser, der kommer med Windows 10, vil på en række områder betyde et brud med Internet Explorer-fortiden - eksempelvis i selve renderings-motoren.

For den almindelige bruger er det dog først og fremmest den grafiske brugergrænseflade og de konkrete funktioner, der vil markere, at der er tale om en helt ny browser fra kodegiganten.

Blandt de funktioner, som Microsoft allerede har fremhævet i Spartan, er blandt andet en ny læse-tilstand, understøttelse for plugins og udvidelser og muligheden for at lave kommentarer og noter, mens man er på websiderne.

Samtidig bliver Microsofts nye Cortana-teknologi integreret i Spartan - og det er denne del, der nu er kommet lidt flere informationer frem om.

Sådan kan du bruge Cortana i Spartan

Det er winbeta.org, der har en interessant video-demo af Cortana i Spartan, hvor man kan se, hvordan den digitale assistent vil kunne benyttes diredkte fra browseren.

Blandt andet kan man se, hvordan Cortana selv regner ud, at du nok gerne vil se brugeranmeldelser, når du befinder dig på en restaurants hjemmeside.

Man kan også markere et bestemt stykke tekst på en hjemmeside - eksempelvis et navn, sted eller ord - og bede Cortana om at komme med infomationer om, hvad det egentlig er.

Det hele foregår direkte i browseren, og uden at man er nødt til at forlade den pågældende hjemmeside.

Microsoft frigav i sidste uge et blogindlæg, hvor flere detaljer om Spartan fremlægges - det gælder særligt den nye renderings-motor i browseren.

"Vi tror på, at det brud med IE's fortid, som vi har foretaget for at kunne skabe den nye renderings-motor vil hjælpe med at gøre browsing-oplevelsen bedre for vores kunder og gøre det lettere for webudviklere at bygge websider, der bare fungerer på tværs af browsere," lød det blandt andet fra Microsoft.

Microsoft har også udgivet en video, hvor udviklerne fortæller om den nye renderings-motor. Vi skrev om motoren i sidste uge i denne artikel - og herunder kan du se Microsofts video.

Læs også:

Microsofts nye Spartan-browser: Derfor er motoren så speciel

Windows 10: Ny browser giver Internet Explorer baghjul

Eksperterne helt oppe at ringe: Derfor får Microsoft et stort comeback med Windows 10

Derfor kan ny Microsoft-teknologi eskalere mobil-kapløb

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College