Mød en spionsikker tablet-pc fra uventet kant: Har du råd til den?

En tablet til sikker kommunikation, der ikke kan aflyttes, er på vej fra BlackBerry i samarbejde med IBM og Samsung. Prisen er dog noget krydret.

Artikel top billede

Foto: BlackBerry.

Den canadiske producent BlackBerry var længe en stor aktør på mobilmarkedet, men er i dag blevet reduceret til en parentes, når det handler om mobiler.

Men nu stikker virksomheden næsen frem igen med et nyt produkt i form af en tablet.

Men ikke en hvilken som helst tablet.

Firmaet har valgt sikkerhedsvinklen på det nye produkt, der er udviklet i samarbejde med IBM og Samsung.

Tabletten er blevet døbt SecuTABLET, og den er mere præcist beskrevet en specialversion af Galaxy Tab S 10.5

Som navnet også antyder, er der lagt stor vægt på sikkerheden i BlackBerry-versionen.

Modificeret tablet

Tabletten er udviklet af det BlackBerry-ejede selskab Secusmart, der har specialiseret sig i at udvikle sikkerheds- og krypteringsløsninger, som skal forhindre, at brugeren bliver aflyttet eller overvåget af tredjepart eksempelvis ved at sørge for sikre tekst- og talebeskeder.

Secusmart-teknologien anvendes også i telefoner, der blandt andet er blevet solgt til de tyske myndigheder efter den lidt pinlige sag, hvor NSA lyttede med på den tyske forbundskansler Angela Merkels ringeapparat.

Grundlaget for tabletten er bygget på den samme teknologi, hvilket ifølge producenten betyder, at du trygt kan kommunikere uden at være bekymret for, at andre lytter - eller læser med.

IBM har også deltaget i festen med sikkerhedsekspertise, nærmere bestemt med en såkaldt wrapping-teknologi, der pakker applikationerne ind i et lag sikkerhed.

Det er dog også muligt, at anvende helt almindelige applikationer, der ikke er beskyttet med det ekstra sikkerhedslag, hvilket betyder, at der ikke er lukket for Facebook, Youtube eller Twitter.

Hamper pris

Sikkerheden skulle i øvrigt ikke være en barriere for brugervenligheden fortæller bossen for Secusmart, Hans-Christoph Quelle, i et interview med den amerikanske avis Wall Street Journal.

Tabletten kommer til sommer, og den er primært rettet mod den offentlige sektor og det private erhvervsliv og altså ikke dig og mig som almindelige forbrugere.

Det fremgår også af prisen, der er godt krydret.

Manden på gaden vil nok blive afskrækket af en prislap påtrykt disse tal: 2.380 dollar.

Med den nuværende høje dollarkurs svarer det til små 17.000 kroner vel og mærke uden de danske afgifter.

Den almindelige udgave af Samsung Galaxy Tab S 10.5 - altså uden sikkerhedslaget - koster cirka en tiendedel.

Læs også:

BlackBerry: Udviklere skal tvinges til også at udvikle apps til os - og ikke kun iOS og Android

Samsung kan være ved at købe BlackBerry

Kampen om erhvervskunderne: Sådan vil Samsung og Apple banke alle de andre

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse