Venturefond skovler penge ind på danske it-selskaber - og det er slet ikke slut

SEED Capital kan juble over et kæmpe millionoverskud på grund af blandt andet salget af Endomondo. Og der er flere lukrative exits i sigte, lyder det fra venturefonden.

Artikel top billede

Det trak store overskrifter, da fitness-app'en Endomondo blev solgt til den amerikanske sportstøjsproducent Under Armor 575 millioner kroner.

Men det var langt fra kun Endomondo-stifterne, der kunne juble over salget - også venturefonden SEED Capital tjente godt i den forbindelse.

I det netop offentliggjorte årsregnskab fra SEED Capital kan venturefonden da også meddele, at det skæpper godt i kassen med salget af Endomondo.

Salget af Endomondo er et væsentligt bidrag til en allerede positiv udvikling, forklarer Managing Partner i SEED Capital, Ulla Brockenhuus-Schack.

SEED Capital har haft fire exits i det forløbne år: Contera Pharma, Libratone, Sense og Endomondo.

"Udviklingen i porteføljen påvirker regnskabet for 2014 positivt," lyder det i en pressemeddelelse, hvor SEED Capital oplyser, at "regnskabet for fond 2 har et plus på 237 millioner kroner på bundlinjen i 2014, som er det tredje år i træk med positivt resultat."

"Hele venturebranchen har været igennem en lang læringskurve igennem de sidste 10 år. Vores strategi er hen ad vejen blevet justeret og vi kan se, at vores anden fond helt klart viser de rigtige takter."

"Vi er blevet bedre til at spotte vinder virksomhederne, og i dag foregår investeringerne noget tættere på markedet end i 2005. Jeg har store forventninger til, at vores anden fond vil levere rigtig gode afkast til vores investorer," udtaler Ulla Brockenhuus-Schack.

Fond 2, som SEED Capital fremhæver, er blandt andet gået til at hjælpe selskaber som Vivino, Reapplix, Trustpilot og Mofibo med venturekroner.

"Der er flere exits i sigte, og rigtig mange af selskaberne er inde i en god udvikling. Hertil kommer at virksomheden Galecto Biotech har indgået en aftale med Brystol-Myers Squibb, som har en potentiel værdi af 2,5 milliarder kroner. Denne aftale har ikke haft nogen effekt på regnskabsåret 2014," skriver venturefonden blandt andet.

SEED Capital forvalter cirka. 1,8 milliarder kroner og har omkring 70 selskaber i sin portefølje.

Læs også:

Danske Endomondo solgt for en halv milliarder kroner

Million-salg til amerikansk tøj-firma kan have været sidste udkald for Endomondo

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S