Microsoft: Nu går vi på jagt efter en helt ny type medarbejdere

Redmond-firmaet vil nu tiltrække ansatte med specielle kundskaber og begavelser til kodefabrikken.

Artikel top billede

Den stadig hårdere konkurrence i teknologiverdenen betyder, at det bliver mere og mere vigtigt for selskaberne at tiltrække de bedste hoveder i branchen.

Nu vil Microsoft sætte ressourcer ind på en ny type ansættelsesprogrammer for at give firmaet en mere slagkraftig arbejdsstyrke.

Microsoft har startet sit eget program, der blandt andet skal tiltrække personer med autisme.

Autisme er en udviklingsforstyrrelse, der kan forme sig på mange forskellige måder, men ofte ser man ekstremt gode evner på specifikke områder, og det er i den henseende, at Microsoft er interesseret i at henvende sig til netop denne gruppe.

"Personer med autisme har evner, som vi har behov for i Microsoft. Hvert individ har forskellige kundskaber; nogen har en fantastisk evne til at tilegne sig information, tænke på et højt detaljeniveau eller udmærke sig indenfor matematik eller kodning. Disse talenter ønsker vi at bringe til Microsoft," skriver Mary Ellen Smith, der er Corporate Vice President, for Microsofts Worldwide Operations på sin blog.

Du kan læse hendes indlæg her.

Hun har i øvrigt selv en søn med autisme.

Flere begavelser

Mary Ellen Smith understreger samtidig, at det ikke alene handler om autisme, men at selskabet også er interesseret i medarbejdere med andre specielle begavelser.

Microsoft har i mange år haft en ansættelsesstrategi, der indebærer en bred viste af ansatte eksempelvis med forskellige etniske baggrunde.

Tiltag, der angivelig er medvirkende til at bringe Microsoft op i toppen af listen over de virksomheder, hvor de ansatte er gladest for at arbejde.

Erfaringer fra den danske virksomhed Specialisterne med autister på lønningslisten er også ganske gode.

Specialisterne arbejder med at udnytte personer med autismens særlige talenter til at få job i it-branchen. Evner, der blandt andet benyttes af den tyske software-gigant SAP.

Det kan du læse mere om her: Autister skal teste software for it-gigant

Læs også:

Her er verdens bedste it-arbejdspladser - her er medarbejderne mest tilfredse

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S