Microsoft: Nu går vi på jagt efter en helt ny type medarbejdere

Redmond-firmaet vil nu tiltrække ansatte med specielle kundskaber og begavelser til kodefabrikken.

Artikel top billede

Den stadig hårdere konkurrence i teknologiverdenen betyder, at det bliver mere og mere vigtigt for selskaberne at tiltrække de bedste hoveder i branchen.

Nu vil Microsoft sætte ressourcer ind på en ny type ansættelsesprogrammer for at give firmaet en mere slagkraftig arbejdsstyrke.

Microsoft har startet sit eget program, der blandt andet skal tiltrække personer med autisme.

Autisme er en udviklingsforstyrrelse, der kan forme sig på mange forskellige måder, men ofte ser man ekstremt gode evner på specifikke områder, og det er i den henseende, at Microsoft er interesseret i at henvende sig til netop denne gruppe.

"Personer med autisme har evner, som vi har behov for i Microsoft. Hvert individ har forskellige kundskaber; nogen har en fantastisk evne til at tilegne sig information, tænke på et højt detaljeniveau eller udmærke sig indenfor matematik eller kodning. Disse talenter ønsker vi at bringe til Microsoft," skriver Mary Ellen Smith, der er Corporate Vice President, for Microsofts Worldwide Operations på sin blog.

Du kan læse hendes indlæg her.

Hun har i øvrigt selv en søn med autisme.

Flere begavelser

Mary Ellen Smith understreger samtidig, at det ikke alene handler om autisme, men at selskabet også er interesseret i medarbejdere med andre specielle begavelser.

Microsoft har i mange år haft en ansættelsesstrategi, der indebærer en bred viste af ansatte eksempelvis med forskellige etniske baggrunde.

Tiltag, der angivelig er medvirkende til at bringe Microsoft op i toppen af listen over de virksomheder, hvor de ansatte er gladest for at arbejde.

Erfaringer fra den danske virksomhed Specialisterne med autister på lønningslisten er også ganske gode.

Specialisterne arbejder med at udnytte personer med autismens særlige talenter til at få job i it-branchen. Evner, der blandt andet benyttes af den tyske software-gigant SAP.

Det kan du læse mere om her: Autister skal teste software for it-gigant

Læs også:

Her er verdens bedste it-arbejdspladser - her er medarbejderne mest tilfredse

Annonce

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S