Her er verdens bedste it-arbejdspladser - her er medarbejderne mest tilfredse

Verdens tre bedste arbejdspladser er it-firmaer. Ud af de 10 bedste er fem it-selskaber. Se hvem de er her.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Google er verdens bedste arbejdsplads af alle de store arbejdspladser i verden.

Sådan lyder det fra selskabet Great Place to Work, der har vurderet medarbejdernes arbejdsglæde i knap 6.200 selskaber i 48 lande.

På andenpladsen finder vi SAS Institute, hvis hovedkvarter Computerworld netop har besøgt.

Det kan du læse mere om her: I skovens dybe stille ro: På besøg hos den ukendte it-mangemilliardær Jim Goodnight

På tredjepladsen finder vi NetApp.

Satser på trivsel

Ifølge Great Place to Work er det ikke tilfældigt, at de tre bedste multinationale selskaber i verden at arbejde for, er it-firmaer.

Vicedirektør Liselotte Jensen peger på, at it-firmaerne nemlig for længst har indset, at medarbejderne er deres vigtigst ressource.

Generelt har mange it-virksomheder i dag svært ved at tiltrække tilstrækkeligt med top-kvalificeret arbejdskraft, hvilket du kan læse mere om her:

I denne kamp om de bedste medarbejdere, er det vigtigt at kunne profilere sig på høj medarbejdertrivsel og gode forhold.

"Listen med de bedste arbejdspladser en god brandingmulighed for it-arbejdspladserne, der mere end nogle andre har behov for at tiltrække højt uddannede, specialiserede medarbejdere blandt en pool, som bliver stadig mere global," lyder det fra Liselotte Jensen.

Herhjemme er Microsoft i flere år blevet kåret som Danmarks bedste it-arbejdsplads.

Læs også: Disse firmaer vil danske it-folk helst arbejde for

Her er listen fra Great Place to Work over de bedste, multinationale arbejdspladser i 2014:

1. Google

2. SAS Institute

3. NetApp

4. W. L. Gore & Associates

5. Belcorp

6. Microsoft

7. Marriott

8. Monsanto

9. Cisco

10. American Express

11. Scotiabank

12. SC Johnson

13. Autodesk

14. Telefónica

15. National Instruments

16. Fedex Corporation

17. Atento

18. EMC

19. Daimler Financial Services

20. Diageo

21. Hyatt

22. Mars

23. Accor

24. eBay

25. The Coca-Cola Company

Læs også:

Her er it-arbejdspladsen fra dine vildeste drømme

Så meget kræver det at blive Danmarks bedste it-arbejdsplads

Rimelighed bag kåring af bedste it-arbejdsplads?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S