Her er verdens bedste it-arbejdspladser - her er medarbejderne mest tilfredse

Verdens tre bedste arbejdspladser er it-firmaer. Ud af de 10 bedste er fem it-selskaber. Se hvem de er her.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Google er verdens bedste arbejdsplads af alle de store arbejdspladser i verden.

Sådan lyder det fra selskabet Great Place to Work, der har vurderet medarbejdernes arbejdsglæde i knap 6.200 selskaber i 48 lande.

På andenpladsen finder vi SAS Institute, hvis hovedkvarter Computerworld netop har besøgt.

Det kan du læse mere om her: I skovens dybe stille ro: På besøg hos den ukendte it-mangemilliardær Jim Goodnight

På tredjepladsen finder vi NetApp.

Satser på trivsel

Ifølge Great Place to Work er det ikke tilfældigt, at de tre bedste multinationale selskaber i verden at arbejde for, er it-firmaer.

Vicedirektør Liselotte Jensen peger på, at it-firmaerne nemlig for længst har indset, at medarbejderne er deres vigtigst ressource.

Generelt har mange it-virksomheder i dag svært ved at tiltrække tilstrækkeligt med top-kvalificeret arbejdskraft, hvilket du kan læse mere om her:

I denne kamp om de bedste medarbejdere, er det vigtigt at kunne profilere sig på høj medarbejdertrivsel og gode forhold.

"Listen med de bedste arbejdspladser en god brandingmulighed for it-arbejdspladserne, der mere end nogle andre har behov for at tiltrække højt uddannede, specialiserede medarbejdere blandt en pool, som bliver stadig mere global," lyder det fra Liselotte Jensen.

Herhjemme er Microsoft i flere år blevet kåret som Danmarks bedste it-arbejdsplads.

Læs også: Disse firmaer vil danske it-folk helst arbejde for

Her er listen fra Great Place to Work over de bedste, multinationale arbejdspladser i 2014:

1. Google

2. SAS Institute

3. NetApp

4. W. L. Gore & Associates

5. Belcorp

6. Microsoft

7. Marriott

8. Monsanto

9. Cisco

10. American Express

11. Scotiabank

12. SC Johnson

13. Autodesk

14. Telefónica

15. National Instruments

16. Fedex Corporation

17. Atento

18. EMC

19. Daimler Financial Services

20. Diageo

21. Hyatt

22. Mars

23. Accor

24. eBay

25. The Coca-Cola Company

Læs også:

Her er it-arbejdspladsen fra dine vildeste drømme

Så meget kræver det at blive Danmarks bedste it-arbejdsplads

Rimelighed bag kåring af bedste it-arbejdsplads?

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS