Her er verdens bedste it-arbejdspladser - her er medarbejderne mest tilfredse

Verdens tre bedste arbejdspladser er it-firmaer. Ud af de 10 bedste er fem it-selskaber. Se hvem de er her.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Google er verdens bedste arbejdsplads af alle de store arbejdspladser i verden.

Sådan lyder det fra selskabet Great Place to Work, der har vurderet medarbejdernes arbejdsglæde i knap 6.200 selskaber i 48 lande.

På andenpladsen finder vi SAS Institute, hvis hovedkvarter Computerworld netop har besøgt.

Det kan du læse mere om her: I skovens dybe stille ro: På besøg hos den ukendte it-mangemilliardær Jim Goodnight

På tredjepladsen finder vi NetApp.

Satser på trivsel

Ifølge Great Place to Work er det ikke tilfældigt, at de tre bedste multinationale selskaber i verden at arbejde for, er it-firmaer.

Vicedirektør Liselotte Jensen peger på, at it-firmaerne nemlig for længst har indset, at medarbejderne er deres vigtigst ressource.

Generelt har mange it-virksomheder i dag svært ved at tiltrække tilstrækkeligt med top-kvalificeret arbejdskraft, hvilket du kan læse mere om her:

I denne kamp om de bedste medarbejdere, er det vigtigt at kunne profilere sig på høj medarbejdertrivsel og gode forhold.

"Listen med de bedste arbejdspladser en god brandingmulighed for it-arbejdspladserne, der mere end nogle andre har behov for at tiltrække højt uddannede, specialiserede medarbejdere blandt en pool, som bliver stadig mere global," lyder det fra Liselotte Jensen.

Herhjemme er Microsoft i flere år blevet kåret som Danmarks bedste it-arbejdsplads.

Læs også: Disse firmaer vil danske it-folk helst arbejde for

Her er listen fra Great Place to Work over de bedste, multinationale arbejdspladser i 2014:

1. Google

2. SAS Institute

3. NetApp

4. W. L. Gore & Associates

5. Belcorp

6. Microsoft

7. Marriott

8. Monsanto

9. Cisco

10. American Express

11. Scotiabank

12. SC Johnson

13. Autodesk

14. Telefónica

15. National Instruments

16. Fedex Corporation

17. Atento

18. EMC

19. Daimler Financial Services

20. Diageo

21. Hyatt

22. Mars

23. Accor

24. eBay

25. The Coca-Cola Company

Læs også:

Her er it-arbejdspladsen fra dine vildeste drømme

Så meget kræver det at blive Danmarks bedste it-arbejdsplads

Rimelighed bag kåring af bedste it-arbejdsplads?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job