Priskrigen på it-outsourcing raser: Derfor får du mere for pengene

Nye teknologier, automatisering og en heftig konkurrence om kunderne fører til en usædvanlig hård priskrig på it-outsourcing.

Artikel top billede

Nye teknologier og leverance-modeller er med til at gøre 2015 til et rigtig godt år for købere af it-services.

Udviklingen betyder også, at outsourcing-leverandørerne har kastet sig ud i en priskrig, vi ikke har set magen til i de seneste 15 år.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske CIO.

Steve Hall, partner i Information Services Group (ISG), siger, at prispresset påvirker alle multinationale outsourcing-virksomheder.

ISG Research estimerer ifølge CIO, at der over de næste to år vil blive forhandlet outsourcing-kontrakter for over 700 milliarder kroner, så det er ikke småbeløb, der er på spil i markedet.

Derfor falder priserne

Det mest interessante er dog de teknologiske fremskridt, der er med til at muliggøre, at outsourcing-virksomhederne kan sænke priserne:

"I en vis udstrækning afspejler priskrigene den voksende indflydelse, som robotbaseret proces-automatisering og cognitive computing har," udtaler Jeff Augustin, chef i outsourcing-konsulentfirmaet Alsbridge.

CIO skriver, at nogle outsourcing-virksomheder i de seneste måneder har budt så meget som 40 procent lavere end deres konkurrenter på grund af nye, automatiserede løsninger.

"I dag har stort set alle aftaler, vi ser, et element af automatisering inkluderet, og det er er med til at drive priserne signifikant ned på tværs af markedet," siger Jeff Augustin videre.

Det er blandt andet på områder som infrastruktur-support, vedligehold af applikationer og business process outsourcing, at virksomhederne i øjeblikket er i stand til at skære i omkostningerne, fordi der blandt andet er behov for færre medarbejdere.

Samtidig er cloud computing også med til at åbne for nye leverance-modeller med forskellige pris- og risiko-profiler, lyder det i artiklen hos CIO.

"Det store antal outsouring-kontrakter, der står til at skulle fornyes, kan fungere som en accelerator eller blive vendepunktet for et bredt cloud-gennembrud," udtaler Steve Hall, partner i Information Services Group (ISG).

Læs også:

Sådan benchmarker du din it-outsourcing og får mest ud af din investering

Sådan sikrer du dig en frugtbar outsourcing-aftale

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network