Topbosserne ikke i tvivl: Her er de nye it-muligheder - men også problemerne

Der skal bruges flere penge på it og teknologi, mener virksomhedernes administrerende direktører, der dog også samtidig også har bekymrede miner.

Artikel top billede

Ny teknologi er for alvor kommet i fokus hos de administrerende direktører.

Topchefer i sorte habitter og med en McKinsey-rapport i inderlommen har ikke altid it-investeringer højest på agendaen, men nu tyder meget faktisk på af de administrerende direktører, CEO'erne, for alvor er ved at få smag for teknologiske satsninger.

Gartners seneste globale undersøgelse blandt 400 CEO'er og andre topledere fra hele verden viser i hvert fald en klar tendens, for mens 'vækst' ikke overraskende fortsat er topchefernes vigtigste prioritering, så er 'teknologi' nu for alvor også kommet i fokus.

"Den næstmest vigtige kategori inden for forretnings-prioriteringer i 2015 og 2016 er teknologi-relateret. Dette er den højeste position, vi nogensinde har set for teknologui i denne undersøgelse, og det er vores klare overbevisning, at CEO'er er mere fokuserede på dette område end på noget andet tidspunkt siden 1999," lyder det fra Gartner vice president Mark Raskino.

Derfor er teknologi blevet et CEO-emne

"Når vi ser nærmere på svarene, bliver baggrunden for CEO'ernes interesse i teknologi pludselig ret tydelig. Over halvdelen af svarene er relateret til omsætnings- og vækst-relaterede teknologi-emner som multichannel, e-commerce og m-commerce," lyder det videre fra analysefirmaet.

Gartner skriver, at CEO'erne peger på, at de vigtigste teknologi-investeringer i de kommende fem år handler om teknologier rettet mod kundeengagementet (37 procent), digital markedsføring (32 procent) og forretningsanalyser (28 procent).

"Cloud-baseret forretning har nu også en høj anerkendelse, fordi CEO'erne indser, at cloud er der, hvor nye, 'disruptive' og afgørende industri-platforme bliver skabt."

"Men det mest opsigtsvækkende fra dette års survey er højdespringeren Internet of Things, en term der stort set ikke blev bemærket i de foregående år."

Sikkerhed bekymrer topchefen

Samtidig kan Gartner dog også berette, at virksomhedslederne ikke kun er begyndt at tænke mere over mulighederne med it, men også udfordringerne.

Det betyder blandt andet, at der er voksende bekymringer for it-sikkerheden.

"CEO'erne er bekymrede med god grund. Når produkter og tjenester bliver digitale, gør de langt større nytte for kunderne, men giver også langt mere magt til de mørke kræfter, der måske kan tilrane sig den digitale kontrol," skriver Gartner og slår et slag for, at CEO'er og CIO'er arbejder tæt sammen om at skabe opmærksomhed om sikkerheds-situationen i virksomheden.

Læs også:

To helt centrale it-begreber er afgørende for din fremtid i it-branchen

It-chefens 2015: Derfor skal du droppe kontrol-rollen og finde visionerne frem

Dansk CIO: Der er alt for meget fokus på oppetider og udgifter

Dansk it-afdeling forvandlet på to år: Fra bits og bytes til business

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S