Så brede beføjelser vil Center for Cybersikkerhed få med ny lov - se lovforslaget her

Forsvarministeriet har sendt lov i høring, som sigter efter at give det nye Center for Cybersikkerhed en række beføjelser inden for it-sikkerhed. Se lovforslaget her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Forsvarsministeriet har netop sendt et nyt lovforslag i høring, som sigter efter at give det nyetablerede Center for Cybersikkerhed øgede beføjelser.

Loven hedder 'Lov om net- og informationssikkerhed, og den sigter ifølge ministeriet efter at 'fremme net- og informationssikkerheden i samfundet.'

Det skal ikke mindst ske via det nye Center for Cybersikkerhed, der spiller en helt central rolle i lov-forslaget, og som vil blive tildelt en række beføjelser, hvis lov-forslaget vedtages.

Det fremgår således af lov-forslaget, at Center for Cybersikkerhed vil kunne fastsætte regler om oplysnings-pligt for tele-udbyderne, ligesom centeret kan beslutte, at teleudbyderne skal indsende kontrakt-udkast til centeret 10 dage inden de skrives under.

Det fremgår også, at Center for Cybersikkerhed ifølge lovforslaget uden retskendelse - men med nogle dages varsel - skal kunne kræve at få adgang til teleselskabernes 'forretnings-lokaler' samt til teleselskabernes underleverandører og samarbejdspartneres forretnings-lokaler, såfremt det er 'nødvendigt af hensyn til informations-sikkerheden,' som det hedder.

Lovforslaget er i høring indtil 4. maj, hvor alle kan give deres besyv med.

Det er planen, at den nye lov skal træde i kraft 1. december i år.

Du kan se hele lovforslaget her.

Center for Cybersikkerhed deltog fornylig i Computerworlds store Summit-konference.

Det kan du læse mere om her: Forsvarets Efterretningstjeneste: Sådan holder vi nysgerrige it-magter ude af Danmark

Læs også:

Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Huaweis konstante problem: Er det er spion-firma eller ej?

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

NSA kan have plantet avanceret spion-kode på din harddisk - næsten umulig at opdage og fjerne

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics