"Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening"

Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening ved Viborg tilbage i 1980'erne.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Mads Elkær)

Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening ved Viborg tilbage i 1980'erne.

Sammen med den lokale skole arrangerede vi et stort motionsløb, og hvor vi tidligere havde siddet og skrevet alle deltagernavnene og -numrene ud i hånden, blev de nu printet ud fra en gammel Commodore 64.

Selv om computeren var ret beskeden med nutidens øjne, og printeren kørte i en uendelighed, tænkte jeg, at dette her er virkelig smart.

Samtidig kom EDB på det tidspunkt ind i alle mulige andre foreninger, i virksomhederne og i den offentlige sektor. Siden har det skiftet navn til it, og udviklingen er jo gået rigtig stærkt uden bremseklodser.

I dag er it et helt uundværligt redskab for alle, og samfundet ville jo gå i stå, hvis vi ikke kan bruge computere, internet og smartphones.

Nu er der ingen vej tilbage til papir og blyant og gamle arkivskabe, selv om det var standardværktøjerne for mange i en ikke så fjern fortid.

Karin Gaardsted, it-ordfører for Socialdemokraterne

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S