"Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening"

Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening ved Viborg tilbage i 1980'erne.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Mads Elkær)

Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening ved Viborg tilbage i 1980'erne.

Sammen med den lokale skole arrangerede vi et stort motionsløb, og hvor vi tidligere havde siddet og skrevet alle deltagernavnene og -numrene ud i hånden, blev de nu printet ud fra en gammel Commodore 64.

Selv om computeren var ret beskeden med nutidens øjne, og printeren kørte i en uendelighed, tænkte jeg, at dette her er virkelig smart.

Samtidig kom EDB på det tidspunkt ind i alle mulige andre foreninger, i virksomhederne og i den offentlige sektor. Siden har det skiftet navn til it, og udviklingen er jo gået rigtig stærkt uden bremseklodser.

I dag er it et helt uundværligt redskab for alle, og samfundet ville jo gå i stå, hvis vi ikke kan bruge computere, internet og smartphones.

Nu er der ingen vej tilbage til papir og blyant og gamle arkivskabe, selv om det var standardværktøjerne for mange i en ikke så fjern fortid.

Karin Gaardsted, it-ordfører for Socialdemokraterne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S