"Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening"

Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening ved Viborg tilbage i 1980'erne.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Mads Elkær)

Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening ved Viborg tilbage i 1980'erne.

Sammen med den lokale skole arrangerede vi et stort motionsløb, og hvor vi tidligere havde siddet og skrevet alle deltagernavnene og -numrene ud i hånden, blev de nu printet ud fra en gammel Commodore 64.

Selv om computeren var ret beskeden med nutidens øjne, og printeren kørte i en uendelighed, tænkte jeg, at dette her er virkelig smart.

Samtidig kom EDB på det tidspunkt ind i alle mulige andre foreninger, i virksomhederne og i den offentlige sektor. Siden har det skiftet navn til it, og udviklingen er jo gået rigtig stærkt uden bremseklodser.

I dag er it et helt uundværligt redskab for alle, og samfundet ville jo gå i stå, hvis vi ikke kan bruge computere, internet og smartphones.

Nu er der ingen vej tilbage til papir og blyant og gamle arkivskabe, selv om det var standardværktøjerne for mange i en ikke så fjern fortid.

Karin Gaardsted, it-ordfører for Socialdemokraterne

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S