"Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening"

Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening ved Viborg tilbage i 1980'erne.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Mads Elkær)

Første gang jeg opdagede, at det dér EDB virkelig kunne noget, var, da jeg var idrætsleder i Houlkær Idrætsforening ved Viborg tilbage i 1980'erne.

Sammen med den lokale skole arrangerede vi et stort motionsløb, og hvor vi tidligere havde siddet og skrevet alle deltagernavnene og -numrene ud i hånden, blev de nu printet ud fra en gammel Commodore 64.

Selv om computeren var ret beskeden med nutidens øjne, og printeren kørte i en uendelighed, tænkte jeg, at dette her er virkelig smart.

Samtidig kom EDB på det tidspunkt ind i alle mulige andre foreninger, i virksomhederne og i den offentlige sektor. Siden har det skiftet navn til it, og udviklingen er jo gået rigtig stærkt uden bremseklodser.

I dag er it et helt uundværligt redskab for alle, og samfundet ville jo gå i stå, hvis vi ikke kan bruge computere, internet og smartphones.

Nu er der ingen vej tilbage til papir og blyant og gamle arkivskabe, selv om det var standardværktøjerne for mange i en ikke så fjern fortid.

Karin Gaardsted, it-ordfører for Socialdemokraterne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S