"Vi er simpelthen gået for langt, når det handler om at overvåge befolkningen"

"Som it-ordfører igennem flere år har jeg oplevet en del opture og skuffelser, når det kommer til digitalisering."

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Som it-ordfører igennem flere år har jeg oplevet en del opture og skuffelser, når det kommer til digitalisering.

Måske er den største skuffelse, at vi som politikere ikke har været bedre til at balancere it-sikkerheden med folks personlige frihed.

Altså, jeg synes simpelthen, at vi er gået for langt, når det handler om at overvåge befolkningen.

Vi politikere, inklusive mig selv, blev nok købt af en præmis om, at vi skulle helt op på højeste overvågningsniveau, hvis ønskede den bedst mulige sikkerhed til bekæmpelse af eksempelvis terror.

Undervejs på rejsen er jeg blevet klogere på, hvor meget privatlivets fred heldigvis stadig betyder for folk.

Selv om man gerne vil leve et sikkert sted, så betyder den personlige frihed ekstremt meget, har jeg måtte konstatere blandt andre fra alle de mennesker, som har skrevet til mig om overvågning igennem årene.

På en eller anden måde har terroristerne jo vundet, når vi gør Danmark til en overvågningsstat.

Der er jo ingen, der har lyst til, at sådan nogle typer som mig eller andre politikere skal kontrollere, hvad de kan sende og modtage fra andre.

Det er derfor både en selverkendelse for mig personligt og Venstre som parti, at vi har været ved at gøre romanen 1984 til virkelighed.

Jeg tror, at flere partier nu vil kæmpe for mere personlig frihed på nettet, selv om det måske betyder en promille mindre sikkerhed.

Men den personlige frihed må vi aldrig knægte, som vi gjorde for nogle år siden.

Michael Aastrup-Jensen, it-ordfører for Venstre

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S