"Vi er simpelthen gået for langt, når det handler om at overvåge befolkningen"

"Som it-ordfører igennem flere år har jeg oplevet en del opture og skuffelser, når det kommer til digitalisering."

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Som it-ordfører igennem flere år har jeg oplevet en del opture og skuffelser, når det kommer til digitalisering.

Måske er den største skuffelse, at vi som politikere ikke har været bedre til at balancere it-sikkerheden med folks personlige frihed.

Altså, jeg synes simpelthen, at vi er gået for langt, når det handler om at overvåge befolkningen.

Vi politikere, inklusive mig selv, blev nok købt af en præmis om, at vi skulle helt op på højeste overvågningsniveau, hvis ønskede den bedst mulige sikkerhed til bekæmpelse af eksempelvis terror.

Undervejs på rejsen er jeg blevet klogere på, hvor meget privatlivets fred heldigvis stadig betyder for folk.

Selv om man gerne vil leve et sikkert sted, så betyder den personlige frihed ekstremt meget, har jeg måtte konstatere blandt andre fra alle de mennesker, som har skrevet til mig om overvågning igennem årene.

På en eller anden måde har terroristerne jo vundet, når vi gør Danmark til en overvågningsstat.

Der er jo ingen, der har lyst til, at sådan nogle typer som mig eller andre politikere skal kontrollere, hvad de kan sende og modtage fra andre.

Det er derfor både en selverkendelse for mig personligt og Venstre som parti, at vi har været ved at gøre romanen 1984 til virkelighed.

Jeg tror, at flere partier nu vil kæmpe for mere personlig frihed på nettet, selv om det måske betyder en promille mindre sikkerhed.

Men den personlige frihed må vi aldrig knægte, som vi gjorde for nogle år siden.

Michael Aastrup-Jensen, it-ordfører for Venstre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen