"Vi er simpelthen gået for langt, når det handler om at overvåge befolkningen"

"Som it-ordfører igennem flere år har jeg oplevet en del opture og skuffelser, når det kommer til digitalisering."

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Som it-ordfører igennem flere år har jeg oplevet en del opture og skuffelser, når det kommer til digitalisering.

Måske er den største skuffelse, at vi som politikere ikke har været bedre til at balancere it-sikkerheden med folks personlige frihed.

Altså, jeg synes simpelthen, at vi er gået for langt, når det handler om at overvåge befolkningen.

Vi politikere, inklusive mig selv, blev nok købt af en præmis om, at vi skulle helt op på højeste overvågningsniveau, hvis ønskede den bedst mulige sikkerhed til bekæmpelse af eksempelvis terror.

Undervejs på rejsen er jeg blevet klogere på, hvor meget privatlivets fred heldigvis stadig betyder for folk.

Selv om man gerne vil leve et sikkert sted, så betyder den personlige frihed ekstremt meget, har jeg måtte konstatere blandt andre fra alle de mennesker, som har skrevet til mig om overvågning igennem årene.

På en eller anden måde har terroristerne jo vundet, når vi gør Danmark til en overvågningsstat.

Der er jo ingen, der har lyst til, at sådan nogle typer som mig eller andre politikere skal kontrollere, hvad de kan sende og modtage fra andre.

Det er derfor både en selverkendelse for mig personligt og Venstre som parti, at vi har været ved at gøre romanen 1984 til virkelighed.

Jeg tror, at flere partier nu vil kæmpe for mere personlig frihed på nettet, selv om det måske betyder en promille mindre sikkerhed.

Men den personlige frihed må vi aldrig knægte, som vi gjorde for nogle år siden.

Michael Aastrup-Jensen, it-ordfører for Venstre

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S