Dansk it-firma solgt til amerikansk it-kæmpe for op mod en milliard kroner

Dansk it-selskab er blevet solgt til amerikansk it-kæmpe for op mod en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-selskab Octoshape er blevet solgt til amerikanske Akamai Technologies for op mod en milliard kroner.

Octoshape står bag en særlig streaming-teknologi, som gør det muligt at streame tv over nettet i høj kvalitet til et stort antal samtidige brugere.

Selskabet har desuden patenteret et system til optimering af båndbredde i forbindelse med video på nettet, som kan løse de latency-problemer, der nogle gange opstår samt det såkaldte 'last mile congestion'-problem.

Det danske selskab - der blev stiftet i 2003 af Stephen Alstrup og Theis Rauhe - har blandt andre CNN blandt kunderne.

Op mod en milliard kroner

Octoshape har hidtil været ejet af en række privatpersoner samt investerings-selskaberne NorthCap, Nexit Ventures og Verdane Capital.

Ifølge Børsen ligger salgsprisen et sted mellem 750 millioner og en milliard kroner.

Formand for Octoshape, Thomas Weilby Knudsen - der er partner i NorthCap - siger til avisen, at han ikke har nogen kommentarer til prisen.

"Men vi er meget tilfredse med selskabets udvikling, og det har været en god investering for os," siger han til Børsen.

Octoshape blev først fornylig profitabel efter nogle år med meget voldsom vækst. Selskabet har godt 40 ansatte.

'Værdifuld teknologi'

I en udsendt pressemeddelelse siger topchef for Akamai, Tom Leighton, at opkøbet af Octoshape skal forsyne Akamai med 'værdifuld teknologi og erfaring inden for optimering af streaming-video.'

"Det er vigtigt for os at udvikle nye metoder til at indsamle, transformere og distribuere medieindhold i høj-kvalitet i stor-format i takt med, at mere og mere video bliver forbrugt over internettet og på devices i høj opløsning," siger han.

Han peger på, at Akamai arbejder på at udvikle selskabets platform til at understøtte video i 4K samt at "understøtte en potentiel 100 til 1.000 gange forøgelse i netværks-trafik i fremtiden."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S