Lenovo på vej med ren Windows-udgave: Det skal være slut med crapwaren Superfish

Lenovos præinstallerede bloatware Superfish, der tangerer regulær malware, skal nu være definitivt fortid. Selskabet på vej med ren Windows-udgave.

Artikel top billede

Verdens største pc-producent, Lenovo, kom tidligere år i vælten, fordi noget af den bloatware, selskabet præinstallererer på dets maskiner, var at betegne som regulær malware.

Superfish, som bloatwaren hedder, indeholdt nemlig en bagdør, der potentielt kunne udnyttes til man-in-the-middle-angreb.

Da kritikken af Lenovos Superfish var på sit højeste i februar, lovede selskabet at undlade at installere Superfish på nye maskiner - og selskabet frigav også et program til at fjerne Superfish med, hvis man havde en maskine med bloatwaren/malwaren.

Det har dog efterfølgende vist sig, at man sagtens kan risikere at få Superfish installeret igen, for hvis man geninstallerer Windows på Lenovo-maskinen, får man også den uønskede bloatware med i købet.

Nu kan vores kolleger på det amerikanske Techworld imidlertid berette, at der også bliver taget hånd om problemet med geninstallering af Windows.

På vej med ny recovery-løsning 

Lenovo er nu gået i gang med at fabrikere nye recovery-medier til de kunder, der har købt en pc med Superfish installeret, så de kan geninstallere styresystemet uden Superfish.

Ifølge Techworld har Lenovo bekræftet, at selskabet laver nye recovery-medier til de berørte kunder, men det vides endnu ikke, om det bliver som en DVD eller USB-stick.

Kunderne kommer selv til at skulle henvende sig til Lenovo, hvis et vil have den nye - og lidt mere rene - udgave af Windows.

De berørte pc'er er forbruger-maskiner, der er sendt på markedet fra september 2014 til februar 2015 - og du kan se hele listen på Lenovos website.

Selskabet har også en guide til, hvordan du kan afinstallere Superfish på din maskine  - den finder du her

Læs også:

Vrede brugere trækker Lenovo i retten for at have installeret spion-software

Som tak for Superfish-crapware: Mægtige Lenovos website hacket - mut teenager overtager sitet

Lenovo går bodsgang efter Superfish: Giver et halvt års gratis antivirus til alle kunder

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S