Gratis Computerworld-event: Kom og hør om mulighederne i den nye Windows Server 2016

Arbejder du med data, storage, servere og virtualisering? Så kom med på Computerworlds gratis formiddagskonference. Her kan du blandt høre om Windows Server 2016, nano servere og om at katastrofesikre sin data.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Dyrt, stort, besværligt og usikkert - eller effektivt, let og sikkert.

Dine data, din storage-løsning og hele den måde din virksomhed eller organisation er struktureret omkring data og datalagning hænger på de beslutning og den strategi som du og dine kollegaer vælger. 

Men jeres valg skal både rumme de stigende datamængder, kravet om at driften skal levere mere for samme budget og at sikkerheden skal være i top mens prisen skal holdes nede. 

Derfor inviterer Computerworld til formiddagskonference, hvor du kan møde en håndfuld leverandører og høre deres bud på, hvordan du løser dine udfordringer med pris, sikkerhed og agilitet. 

På konferencen kan du desuden høre Ken Hyld, den danske produktchef for Windows Server og System Center, hos Microsoft, fortælle om nyhederne i den kommende Windows Server 2016.

Du kan se hele programmet her. 

Ken Hyld vil blandt andet komme ind på:  

  • Nano Server - En server med et meget lille forbrug der installeres på 40 sekunder og booter på under to sekunder.
  • Storage Spaces - Innovation der benytter JBODs som storage for enkel administration og høj ydelse.
  • Software Defined Network.
  • Cloud Platform System - En Private Cloud løsning med op til 8.000 virtuelle servere bygget i samarbejde med Dell.
Ud over Microsoft kan du også høre bud på de bedste løsninger fra Proact, Nutanix, Commvault, Veeam, Nibmle Storage, Oracle og Dell. 

Alt sammen styret af Computerworld teknologiredaktør Kim Stensdal.

Og alt sammen helt gratis. Computerworld giver frokost i løbet af dagen.

Læs også: Nye vilde sikkerheds-features fra Microsoft: Ingen kan stå imod

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec