Springer Danmark over: Ingen dansk Cortana til Windows 10 i første omgang

En af de største nyheder i Windows 10 er Cortana, en dybt integreret digital assistent, som gennemsyrer hele Windows 10. Havde du glædet dig til Cortana, så bliver du skuffet, når du tænder Windows 10 for første gang.

Artikel top billede

Cortana, Microsofts digitale assistent, er en af de helt store nyheder i Windows 10.

Cortana er en digital assistent, som du både kan skrive og tale til og som kan udføre opgaver for dig såsom at skrive en besked igennem en specifik app, lave en kalenderaftale med tilknyttet note, eller finde forskellige opskrifter på ragout.

Men selv om Danmark er det mest Microsoft-penetrerede land i verden i forhold til indbyggertal, så kan du indtil videre kaste en hvid pind efter en dansktalende - eller danskforstående - Cortana.

Cortana kommer nemlig kun til et begrænset antal markeder, heriblandt de engelsktalende, det tyske, franske og spanske marked.

Mangel på færdigudviklet dansk Bing

Du kommer ikke engang til at kunne tale til Cortana på engelsk via din danske computer, da Cortana er regionsbestemt.

For Cortanas søgeevner bygger på Microsofts egen søgemaskine, Bing, og i Danmark er Bing stadigvæk i en beta-version.

I lande som England, Tyskland og USA fungerer Bing langt bedre, hvilket nok også er grunden til, at Bing har en markedsandel på 20 procent i hjemlandet USA.

"Vi kommer ikke til at udrulle Windows 10 med Cortana i Danmark i første omgang. Cortana bygger på Bing, og da Bing stadig er i beta i Danmark, så ville oplevelsen også være derefter," siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Danmark, til Computerworld.

Martin Thorning Hansen forklarer yderligere, at der endnu ikke er nogen information om, hvornår en eventuel Dansk version af Cortana kunne finde sted.

Hvis du virkelig gerne vil kunne tale til din computer - eller din Windows Phone - så kan du godt tvinge din telefon til at bruge Cortana.

Dette kan du gøre, hvis du under indstillinger sætter din region til USA i stedet for dansk. Det betyder dog også, at dine søgeresultater kommer fra den amerikanske Bing, og at App-store og lignende også vil være den amerikanske - hvilket vil udlade danske apps såsom netbank og så videre.

Læs også: Der bliver syv forskellige versioner af Windows 10

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S