Springer Danmark over: Ingen dansk Cortana til Windows 10 i første omgang

En af de største nyheder i Windows 10 er Cortana, en dybt integreret digital assistent, som gennemsyrer hele Windows 10. Havde du glædet dig til Cortana, så bliver du skuffet, når du tænder Windows 10 for første gang.

Artikel top billede

Cortana, Microsofts digitale assistent, er en af de helt store nyheder i Windows 10.

Cortana er en digital assistent, som du både kan skrive og tale til og som kan udføre opgaver for dig såsom at skrive en besked igennem en specifik app, lave en kalenderaftale med tilknyttet note, eller finde forskellige opskrifter på ragout.

Men selv om Danmark er det mest Microsoft-penetrerede land i verden i forhold til indbyggertal, så kan du indtil videre kaste en hvid pind efter en dansktalende - eller danskforstående - Cortana.

Cortana kommer nemlig kun til et begrænset antal markeder, heriblandt de engelsktalende, det tyske, franske og spanske marked.

Mangel på færdigudviklet dansk Bing

Du kommer ikke engang til at kunne tale til Cortana på engelsk via din danske computer, da Cortana er regionsbestemt.

For Cortanas søgeevner bygger på Microsofts egen søgemaskine, Bing, og i Danmark er Bing stadigvæk i en beta-version.

I lande som England, Tyskland og USA fungerer Bing langt bedre, hvilket nok også er grunden til, at Bing har en markedsandel på 20 procent i hjemlandet USA.

"Vi kommer ikke til at udrulle Windows 10 med Cortana i Danmark i første omgang. Cortana bygger på Bing, og da Bing stadig er i beta i Danmark, så ville oplevelsen også være derefter," siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Danmark, til Computerworld.

Martin Thorning Hansen forklarer yderligere, at der endnu ikke er nogen information om, hvornår en eventuel Dansk version af Cortana kunne finde sted.

Hvis du virkelig gerne vil kunne tale til din computer - eller din Windows Phone - så kan du godt tvinge din telefon til at bruge Cortana.

Dette kan du gøre, hvis du under indstillinger sætter din region til USA i stedet for dansk. Det betyder dog også, at dine søgeresultater kommer fra den amerikanske Bing, og at App-store og lignende også vil være den amerikanske - hvilket vil udlade danske apps såsom netbank og så videre.

Læs også: Der bliver syv forskellige versioner af Windows 10

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S