Dansk it-firma solgt til australsk selskab for 150 millioner kroner

It-virksomheden Hansen Technologies er rejst hele vejen fra Australien for at opkøbe dansk software-firma.

Artikel top billede

Det danske software-hus Telebilling er blevet solgt til Hansen Technologies, der har sin base på den modsatte side af jorden, nærmere bestemt i Melbourne i Australien.

Den danske virksomhed, der har sit hovedsæde i Sønderborg udvikler kode til selvbetjenings-løsninger og betalingssystemer til teleselskaber.

Prisen er ifølge Finans.dk på 150 millioner kroner.

Mangler folk

Jesper Schack, der er administrerende direktør og medstifter af det danske firma i 1996, fortsætter som chef.

Han fortæller, at sammenlægningen vil give firmaet et spark i væksten.

"Vi er Sønderborg-folk, og vi har skabt en relativt stor arbejdsplads. Ved egen kraft ville vi forvente en vækst på 20-30 procent, men nu vil jeg vurdere, at vi kan vokse omtrent 50 procent," siger han til Finans.

Sidste år steg omsætningen med over 40 procent.

Væksten i firmaet skal dels ske lokalt i Sønderborg samt i den tyske storby Hamborg, hvor firmaet også har kontor.

Begrundelsen for salget handler om, at det har været svært for Telebilling at skaffe kvalificeret arbejdskraft.

Det skal sammenlægningen med kollegaerne i Australien nu råde bod på og derved forøge væksten.

Telebilling skriver også om overtagelsen på firmaets webside.

Læs også:

Danske Cloudtel køber tysk teleselskab

TDC klar med nyt opkøb af it-virksomhed - denne gang i Sverige

TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest