Windows 10-opgradering kun gratis det første år - her er Microsofts opgraderings-plan

Microsoft fejer enhver tvivl af banen: Windows 10 vil ikke blive ved med at være gratis. Se selskabets opgraderings-plan her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft har for alvor lagt an til at det kommende Windows 10 skal få en eksplosiv udbredelse uden mage i it-historien.

Det sker ikke mindst ved at love, at alle nuværende brugere af Windows 7 og Windows 8 gratis kan opgradere til Windows 10 i det første år efter lanceringen om et par måneder.

Det kan du læse mere om her: "Gratis" Windows 10 nærmer sig: Og det kan blive dyrt for virksomhederne

Der har imidlertid tidligere været en del uklarhed om Microsofts indtjenings-modeller for Windows 10 efter den et-årige periode med gratis opdateringer er slut

Det kommer nu frem i et indlæg fra Microsofts australske Windows-chef, Alex Snelson, der i et indlæg til Microsofts australske partnere skriver, at Microsoft vil begynde at tage penge for Windows 10 efter det første år.

"Microsoft tilbyder gratis opgradering til Windows 10 fra kvalificerende Windows 7, Windows 8 og Windows Phone 8.1 i det første år. Efter det første år skal opgraderinger betales via 'boxed products' og VL Upgrades (volume licensing).

Du kan læse hele Alex Snelsons post her. Recap of latest key Windows 10 announcements.

Her fremgår det, at de maskiner, der bliver opgraderet inden for det første år, vil blive løbende opdateret med Windows 10 i hele deres levetid via Windows Update.

Den gratis opgradering vil gælde for følgende Windows-brugere:

- Private brugere (til Windows 10 Home).

- Små og mellemstore virksomheder (til Windows 10 Pro).

- Større virksomheder (til Windows 10 Enterprise under volume licensing (VL)).

- Studerende, lærere, skoleelever og personale på skoler og uddannelses-institutioner (til Windows 10 Education under volume licensing),

- Alle bruger-typer vil kunne opgradere til Windows 10 Mobile under OEM.

- Mellemstore og store virksomheder med såkaldte 'IoT-scenarier' vil kunne opgradere til Windows 10 Mobile Enterprise.

Microsoft-manden opremser dernæst de forskellige såkaldte opgraderings-stier til de nuværende versioner af Windows:

- Godkendte og betalte versioner af Windows 7, Windows 8 og Windows Phone 8.1 kan opgraderes gratis til Windows 10 i det første år.

- Windows 8/8.1 samt Windows 7 Home Basic og Home Premium vil blive opgraderet til Windows 10 Home.

- Windows 8/8.1 Pro og Windows 7 Professional samt Ultimate vil blive opgraderet til Windows 10 Pro.

- Opgraderingerne gælder ikke Windows Enterprise og Windows RT.

- De gratis opgraderinger vil blive leveret via Windows Update.

Læs også:

"Gratis" Windows 10 nærmer sig: Og det kan blive dyrt for virksomhederne

Her er de syv forskellige versioner af Windows 10

Tre vigtige facts om Windows 10: Det skal du vide om det nye styresystem

Total forvirring om gratis Windows 10: Nu kommer alle undtagelserne

Nye vilde sikkerheds-features fra Microsoft: Ingen kan stå imod

Salg af Windows-licenser styrtdykker: Har Microsoft et problem?

Styresystemernes tid er ved at være omme

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen