Apple-fjernsyn lagt i graven: Apple dropper udvikling

Apple har lagt planerne om at bygget et Apple-fjernsyn i graven.

Artikel top billede

Der har længe floreret rygter om, at Apple arbejder på et 'rigtigt' fjernsyn: Et Apple TV, der i lækkerhed og finish skulle kunne udfordre øvrige topmodeller i markedet.

Men der kommer ikke noget Apple TV, for Apple har besluttet sig for ikke at forsøge sig på fjernsyns-markedet med egne fjernsyn.

Sådan skriver Wall Street Journal, der dermed afliver et af de ellers mest vedholdende rygter om Apples fremtid.

Ifølge avisen skrottede Apple faktisk planerne om at bygge et Apple-fjernsyn for godt et år siden.

Det skete angiveligt, fordi Apple erkendte, at det ikke ville kunne udvikle og bygge funktioner, der ville kunne differentiere et Apple-fjernsyn fra resten af producenter i det ønskede omfang.

Det ville være nødvendigt, hvis Apple skulle kunne pris-fastsætte et Apple-fjersyn højt i et marked, der er præget af voldsom priskrig og meget små indtjenings-marginer.

Planerne om at bygge et Apple-fjernsyn tog fart for nogle år siden, da det så ud til, at netop fjernsynet kunne blive omdrejningspunktet for medieforbruget i hjemmet.

Medieforbrug har ændret sig

Men siden er verdens medieforbrug i høj grad begyndt at ændre sig over mod mange mindre skærme: Vi vil med andre ord have adgang til alt muligt indhold på vores bærbare, vores smartphones, vores tablet-computere og på vores fjernsyn.

Dermed er ideen om at bygge ét centralt og bærende medie-apparat gået fløjten.

Apple har siden 2009 haft den lille Apple TV-boks på gaden. Den kan kobles på alle fjernsyn, hvor den kan fungere som program-central via forskellige apps.

Den lille boks er ret udbredt og det kan meget vel være, at Apple har konkluderet, at fjernsyns-markedet er dækket med denne boks og at et decideret Apple-fjernsyn alligevel ikke vil kunne komme til at kunne mere end den lille boks, der koster langt mindre.

Rygter vil i dag vide, at Apple pønser på at udsende en stor opgradering til Apple TV-boksen til sommer.

Du kan læse mere om, hvad vi tror, der er i vente, her: Brikkerne falder langsomt på plads: Sådan bliver det nye Apple-TV

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)