Mød Danmarks fem bedste CIO'er - når innovationen er brændstoffet

Årets CIO 2015: Danmarks fem bedste CIO'er stræber alle efter at optimere og effektivisere deres forretning ved hjælp af it. Det kræver en skarp vinkel og et skarpt fokus på målet. Se her, hvorfor netop disse fem CIO'er er blevet nomineret til titlen som Årets CIO. Vinderen kåres om en uge.

Artikel top billede

Årets CIO 2015: Danmarks fem bedste CIO'er lige nu er enige om én ting: It er et strategisk værktøj, der anvendt rigtigt kan være med til at katapultere virksomhederne helt op i de øvre luftlag, hvor rivalerne ikke kan følge med.

Det stiller krav til dyb forståelse for its samspil med den altid omskiftelige forretning, som it-afdelingen og CIO'en skal servicere.

Samtidig betragter Danmarks bedste CIO'er it som et redskab til innovation, forretnings-udvikling og som et middel til at bane nye veje for forretningen.

10. juni kårer Computerworld, Dansk IT og analysehuset IDC Årets CIO 2015 til et arrangement på Hotel d'Angleterre i midten af København.

Her vil de fem nominerede kandidater fortælle om deres syn på it og its rolle i nogle af de virksomheder, der er mest skarpe til at anvende it til udvikling, forretningsudvikling og strategisk ledelse.

Læs Computerworlds interview med de fem nominerede kandidater herunder.

Hvem tror du vinder titlen som Årets CIO 2015? Og hvorfor? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Chr. Hansens vej mod dyb data-udnyttelse: Kostede kun 1.000 dollar i investering
Der ligger enorme muligheder i data-analyse for fødevare-virksomheden Chr. Hansen, der med CIO Thomas Okke Frahm i it-spidsen blot investerede 1.000 dollar i at komme i gang med et big data-projekt, der meget vel kan komme til at tegne fremtiden for selskabet.

CIO i DR: Det giver et kick, at 96 procent af danskerne bruger vores teknologi hver uge
Danmarks Radio står midt i en digital omstilling, der skal gøre organisationen endnu mere skarp i kampen om seerne. Mød manden, der står med it-ansvaret for, at udsendelserne ikke går i vasken.

Dansk top-CIO: Sådan har vi selv digitaliseret vores vigtigste forretningsområde
SDU har bygget sit eget forretningskritiske it-system, der omfatter alle studerende, en supercomputer, overvågning og en nul-fejls-tolerance. Omkostningerne er også gået i nul. Læs her, hvordan man gør.

Falcks CIO har et vigtigt grundprincip - følg det hvis du sikre din virksomheds fremtid
Man skal turde satse og acceptere at kunne fejle, hvis man vil udnytte den digitale innovation til at styrke forretningen, lyder det fra CIO i Falck, Torben Ruberg.

DSB's CIO: Derfor taler jeg meget sjældent om teknik
Det handler om muligheder, der kan højne effektiviteten og ikke så meget om teknologien i DSB's it-afdeling. Se her, hvordan Danmarks største transportfirma i dag vælger at gribe digitaliseringen an.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S