Ny formand netop valgt til Dansk Industris it-organisation

Ericssons Lars Tofft stopper som formand for interesseorganisationen ITEK under Dansk Industri. Ny formand netop valgt.

Artikel top billede

Dansk Industris ITEK, der er interessefællesskab for virksomheder, der arbejder med it, tele, elektronik og kommunikation, har netop fået ny formand.

Det er EG-direktør Leif Vestergaard, der nu sætter sig i formandsstolen, efter han er blevet valgt på møde i bestyrelsen, oplyser ITEK.

Som administrerende direktør i fremadstormende EG er Leif Vestergaard allerede et kendt ansigt i branchen.

Den 54-årige nyvalgte ITEK-formand har mere end 20 års erfaring fra it-branchen, hvor han blandt andet også har været salgsdirektør for IBM Nordic.

"Jeg ser frem til at arbejde for, at Danmark bliver det mest attraktive land at drive teknologivirksomhed i og ud fra - for at gøre Danmark rigere," udtaler Leif Vestergaard.

Leif Vestergaard overtager formandsposten efter Lars Tofft, der er vice president i Ericsson.

Fem mærkesager

ITEK kan desuden oplyse, at bestyrelsen i branchefællesskabet sammen med sekretariatet i det kommende år kommer til at fokusere på fem mærkesager.

  • Innovation i teknologierhvervet.
  • Teknologianvendelse i erhvervslivet.
  • Offentlig digitalisering.
  • Informationssikkerhed og privacy.
  • Teknologiske kompetencer.
DI ITEK oplyser, at bestyrelsen nu ser således ud: 

Administrerende direktør Leif Vestergaard, EG (formand).

Administrerende direktør Toke Foss, DEIF (næstformand).

Personaledirektør Anne Bornfeld, Software Sales Europe, IBM

Administrerende direktør Michael Holm, Systematic.

Administrerende direktør Flemming L. Jensen, Atos IT Solutions and Services.

Vice president Camilla Kampmann, Systems Support, Oracle Corporation.

Administrerende direktør Ole Kring, Scandinavian Micro Biodevices.

Administrerende direktør Bo Lybæk, GPV International.

Administrerende direktør Charlotte Mark, Microsoft Development Center Copenhagen.

Administrerende direktør Michael Meister, Jaynet.

Administrerende direktør Claus Riekehr Møller, Cadpeople.

Udviklingsdirektør Peter Ulrik Scheel, GN Resound.

Koncerndirektør og COO Peter Trier Schleidt, TDC Operations.

Divisionsdirektør Bjarne Lykke Sørensen, Digital Factory Process Industries & Drives, Siemens.

Administrerende direktør Astrid Joos, Philips Danmark.

Administrerende direktør Peter Friis, Google Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S