Ny formand netop valgt til Dansk Industris it-organisation

Ericssons Lars Tofft stopper som formand for interesseorganisationen ITEK under Dansk Industri. Ny formand netop valgt.

Artikel top billede

Dansk Industris ITEK, der er interessefællesskab for virksomheder, der arbejder med it, tele, elektronik og kommunikation, har netop fået ny formand.

Det er EG-direktør Leif Vestergaard, der nu sætter sig i formandsstolen, efter han er blevet valgt på møde i bestyrelsen, oplyser ITEK.

Som administrerende direktør i fremadstormende EG er Leif Vestergaard allerede et kendt ansigt i branchen.

Den 54-årige nyvalgte ITEK-formand har mere end 20 års erfaring fra it-branchen, hvor han blandt andet også har været salgsdirektør for IBM Nordic.

"Jeg ser frem til at arbejde for, at Danmark bliver det mest attraktive land at drive teknologivirksomhed i og ud fra - for at gøre Danmark rigere," udtaler Leif Vestergaard.

Leif Vestergaard overtager formandsposten efter Lars Tofft, der er vice president i Ericsson.

Fem mærkesager

ITEK kan desuden oplyse, at bestyrelsen i branchefællesskabet sammen med sekretariatet i det kommende år kommer til at fokusere på fem mærkesager.

  • Innovation i teknologierhvervet.
  • Teknologianvendelse i erhvervslivet.
  • Offentlig digitalisering.
  • Informationssikkerhed og privacy.
  • Teknologiske kompetencer.
DI ITEK oplyser, at bestyrelsen nu ser således ud: 

Administrerende direktør Leif Vestergaard, EG (formand).

Administrerende direktør Toke Foss, DEIF (næstformand).

Personaledirektør Anne Bornfeld, Software Sales Europe, IBM

Administrerende direktør Michael Holm, Systematic.

Administrerende direktør Flemming L. Jensen, Atos IT Solutions and Services.

Vice president Camilla Kampmann, Systems Support, Oracle Corporation.

Administrerende direktør Ole Kring, Scandinavian Micro Biodevices.

Administrerende direktør Bo Lybæk, GPV International.

Administrerende direktør Charlotte Mark, Microsoft Development Center Copenhagen.

Administrerende direktør Michael Meister, Jaynet.

Administrerende direktør Claus Riekehr Møller, Cadpeople.

Udviklingsdirektør Peter Ulrik Scheel, GN Resound.

Koncerndirektør og COO Peter Trier Schleidt, TDC Operations.

Divisionsdirektør Bjarne Lykke Sørensen, Digital Factory Process Industries & Drives, Siemens.

Administrerende direktør Astrid Joos, Philips Danmark.

Administrerende direktør Peter Friis, Google Danmark.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S