Giganternes kamp om de bedste CIO'er: Nike gafler CIO fra Coca-Cola

Nike har netop scoret sig en ny global top-CIO fra Coca-Cola.

Artikel top billede

Et af verdens absolut største sports-brand skal have ny global CIO, og der er næppe tale om en helt billig profil.

Jim Scholefield, som den kommende Nike-CIO hedder, kommer nemlig fra en stilling som CTO i et andet verdensomspændende selskab: Coca-Cola.

Nike omsætter for omkring 165 milliarder kroner om året og har 44.000 ansatte.

Selskabet bliver stadig mere teknologi-drevet, og derfor er CIO-posten også ganske central i selskabet.

Nike skriver i en pressemeddelelse, at Jim Scholefield fra den 29. juni får ansvaret for Nikes it-strategi, der skal sikre den fortsatte vækst i selskabet.

Hos Coca-Cola havde han ligeledes ansvaret for at eksekvere på it-strategien og for at sikre den globale drift og it-udvikling.

"Jim er en leder, der har bevist sit værd og har mere end 25 års erfaring fra teknologi-industrien, og vi ser frem til hans stærke lederskab hos Nike, mens vi fortsætter med at skabe teknologi-løsninger, der kan drive vores robuste innovations-agenda på tværs af den globale forretning," lyder det fra Eric Sprunk, der er Chief Operating Officer hos NIKE.

Tidligere CIO stoppede efter kort tid

Jim Scholefield, der er 53 år, overtager CIO-posten i Nike efter Anthony Watson.

Han forlod Nike efter mindre end 12 måneder på CIO-posten for i stedet at slutte sig til en mindre virksomhed.

Anthony Watson er heller ikke en Hr. hvem-som-helst, for han har tidligere været CIO i britiske Barclays.

Her i Danmark kårer vi i denne uge Årets CIO. Der er fem nominerede til titlen - læs mere om dem og deres arbejde her.

Læs også:

Mød Danmarks fem bedste CIO'er: Når innovationen er brændstoffet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemudvikler (frontend)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S