Giganternes kamp om de bedste CIO'er: Nike gafler CIO fra Coca-Cola

Nike har netop scoret sig en ny global top-CIO fra Coca-Cola.

Artikel top billede

Et af verdens absolut største sports-brand skal have ny global CIO, og der er næppe tale om en helt billig profil.

Jim Scholefield, som den kommende Nike-CIO hedder, kommer nemlig fra en stilling som CTO i et andet verdensomspændende selskab: Coca-Cola.

Nike omsætter for omkring 165 milliarder kroner om året og har 44.000 ansatte.

Selskabet bliver stadig mere teknologi-drevet, og derfor er CIO-posten også ganske central i selskabet.

Nike skriver i en pressemeddelelse, at Jim Scholefield fra den 29. juni får ansvaret for Nikes it-strategi, der skal sikre den fortsatte vækst i selskabet.

Hos Coca-Cola havde han ligeledes ansvaret for at eksekvere på it-strategien og for at sikre den globale drift og it-udvikling.

"Jim er en leder, der har bevist sit værd og har mere end 25 års erfaring fra teknologi-industrien, og vi ser frem til hans stærke lederskab hos Nike, mens vi fortsætter med at skabe teknologi-løsninger, der kan drive vores robuste innovations-agenda på tværs af den globale forretning," lyder det fra Eric Sprunk, der er Chief Operating Officer hos NIKE.

Tidligere CIO stoppede efter kort tid

Jim Scholefield, der er 53 år, overtager CIO-posten i Nike efter Anthony Watson.

Han forlod Nike efter mindre end 12 måneder på CIO-posten for i stedet at slutte sig til en mindre virksomhed.

Anthony Watson er heller ikke en Hr. hvem-som-helst, for han har tidligere været CIO i britiske Barclays.

Her i Danmark kårer vi i denne uge Årets CIO. Der er fem nominerede til titlen - læs mere om dem og deres arbejde her.

Læs også:

Mød Danmarks fem bedste CIO'er: Når innovationen er brændstoffet

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S