Mød Danmarks fem bedste CIO'er - når innovationen er brændstoffet

Årets CIO 2015: Danmarks fem bedste CIO'er stræber alle efter at optimere og effektivisere deres forretning ved hjælp af it. Det kræver en skarp vinkel og et skarpt fokus på målet. Se her, hvorfor netop disse fem CIO'er er blevet nomineret til titlen som Årets CIO. Vinderen kåres om en uge.

Artikel top billede

Årets CIO 2015: Danmarks fem bedste CIO'er lige nu er enige om én ting: It er et strategisk værktøj, der anvendt rigtigt kan være med til at katapultere virksomhederne helt op i de øvre luftlag, hvor rivalerne ikke kan følge med.

Det stiller krav til dyb forståelse for its samspil med den altid omskiftelige forretning, som it-afdelingen og CIO'en skal servicere.

Samtidig betragter Danmarks bedste CIO'er it som et redskab til innovation, forretnings-udvikling og som et middel til at bane nye veje for forretningen.

10. juni kårer Computerworld, Dansk IT og analysehuset IDC Årets CIO 2015 til et arrangement på Hotel d'Angleterre i midten af København.

Her vil de fem nominerede kandidater fortælle om deres syn på it og its rolle i nogle af de virksomheder, der er mest skarpe til at anvende it til udvikling, forretningsudvikling og strategisk ledelse.

Læs Computerworlds interview med de fem nominerede kandidater herunder.

Hvem tror du vinder titlen som Årets CIO 2015? Og hvorfor? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Chr. Hansens vej mod dyb data-udnyttelse: Kostede kun 1.000 dollar i investering
Der ligger enorme muligheder i data-analyse for fødevare-virksomheden Chr. Hansen, der med CIO Thomas Okke Frahm i it-spidsen blot investerede 1.000 dollar i at komme i gang med et big data-projekt, der meget vel kan komme til at tegne fremtiden for selskabet.

CIO i DR: Det giver et kick, at 96 procent af danskerne bruger vores teknologi hver uge
Danmarks Radio står midt i en digital omstilling, der skal gøre organisationen endnu mere skarp i kampen om seerne. Mød manden, der står med it-ansvaret for, at udsendelserne ikke går i vasken.

Dansk top-CIO: Sådan har vi selv digitaliseret vores vigtigste forretningsområde
SDU har bygget sit eget forretningskritiske it-system, der omfatter alle studerende, en supercomputer, overvågning og en nul-fejls-tolerance. Omkostningerne er også gået i nul. Læs her, hvordan man gør.

Falcks CIO har et vigtigt grundprincip - følg det hvis du sikre din virksomheds fremtid
Man skal turde satse og acceptere at kunne fejle, hvis man vil udnytte den digitale innovation til at styrke forretningen, lyder det fra CIO i Falck, Torben Ruberg.

DSB's CIO: Derfor taler jeg meget sjældent om teknik
Det handler om muligheder, der kan højne effektiviteten og ikke så meget om teknologien i DSB's it-afdeling. Se her, hvordan Danmarks største transportfirma i dag vælger at gribe digitaliseringen an.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job