To nye sikkerhedssheriffer: Der skal strammes op om danskerens ret til privatliv

Der er skiftet ud i toppen af Rådet for Digital Sikkerhed. Her er de to nye profiler, der har fokus på, at danske forbrugere gennem de senere år har mistet rigtig megen kontrol med deres private oplysninger.

Artikel top billede

Rasmus Theede fra KMD indtræder som rådets nye formand.

Der har været udskiftning i toppen af Rådet for Digital Sikkerhed.

Rasmus Theede, der er koncernsikkerhedschef i KMD, er valgt som nye formand, og Anette Høyrup fra Forbrugerrådet Tænk er blevet den nye næstformand.

Formandsposten var tidligere besat af Birgitte Kofod Olsen, der har siddet i spidsen for rådet siden oprettelsen i 2012.

"Danmark er et forgangsland, når det gælder digitalisering, men det er desværre ikke altid, at hensynet til sikkerhed følger med i samme hastige tempo. Vi ser samtidig en massiv stigning i antallet af cyberangreb, som bliver mere og mere avancerede," siger Rasmus Theede.

Han peger på, at der nu for alvor skal samarbejdes mellem det private og det offentlige.

"Vi skal både tage hensyn til vigtigheden af den private og offentlige digitalisering og stå vagt omkring danskerens ret til privatliv, uden unødvendig overvågning og registrering," lyder det fra KMD-manden.

Fokus på privacy og big data

Også næsformanden har fokus på privacy og firmaernes håndtering og indsamling af danskernes oplysninger.

"Danske forbrugere har de senere år mistet rigtig megen kontrol med deres private oplysninger. Samtidig er dataindsamlingen vokset og blevet uigennemsigtig. Målet for Rådet for Digital Sikkerhed er at øge trygheden, så forbrugerne også i fremtiden kan have tillid til offentlige og privates digitale tjenester og produkter," siger Anette Høyrup.

Det lyder som om de to nye spydspidser har en solid opgave at tage fat på i rådet, der arbejder for at it-sikkerhed og privatlivsbeskyttelse bliver naturligt integreret i systemer og samfund.

Læs også:
Dansk it-råd: Stop overvågningen af danskerne nu

It-råd: Nu skal vi have alternativer til NemID

Vi må have en plan: Nutidens børn er fremtidens sikkerhedshovedpine

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S