Oracle droppede Ask Toolbar: Nu får du installeret søgemaskine i stedet, når du opgraderer Java

Oracle har tegnet en kontrakt med en stor søgemaskine, der nu skal tilbydes som standardvalg for brugere, der opdaterer installationer af Java.

Artikel top billede

Måske kan du stadig huske Ask Toolbar, der dukkede frem hver gang, din Java-software skulle opdateres.

Næste gang du opdaterer Java kan der nu ske det, at Yahoo bliver din standard-browser, hvis du anvender Chrome eller Internet Explorer.

Det skriver Computerworlds amerikanske søsterside.

En ny aftale mellem Oracle og Yahoo indebærer nemlig, at brugerne, som opgraderer installationer af Java-platformen, vil blive tilbudt at vælge Yahoos søgetjeneste som standard.

Som det også var tilfældet med Ask, er der på forhånd sat kryds i det felt, der markerer Yahoo som dit valg.

Hvis du ikke er opmærksom, kan du altså blive Yahoo-bruger uden at ønske det.

Yahoos boss Marissa Mayer fortalte om aftalen med Oracle på Yahoos møde for aktionærer. Yahoo har haft en lignende aftale for Firefox-browseren siden december sidste år.

Læs også: Oracle: Vi vil fortsat installere crapware sammen med Java

Bedre image til Oracle

Det næste mål vil helt oplagt blive at være standardvalget i Apples Safari-browser, og der kan dukke en mulighed op senere i år, når Apples aftale med Google udløber, skriver computerworld.com.

Yahoo har ligeledes planlagt et udviklerværktøj, der skal gøre det lettere for software-firmaer at integrere Yahoos søgetjeneste i sine egne produkter.

Yahoo har da også brug for al den medvind, der kan findes.

Ifølge statistikfirmaet Comscore havde Google en global markedsandel på 64 procent i slutningen af april i år. 

Microsoft havde 20 procent, mens Yahoo lå på mindre end 13 procent.

Aftalen med Oracle løber over tre år, og der er basis for at give Yahoo vind i sejlene, for Java er installeret på milliarder af pc'er kloden rundt.

For Oracle kan aftalen måske betyde et image-løft med tanke på, at firmaets tidligere samarbejdspartner Ask er blevet kategoriseret som uønsket software af Microsofts sikkerhedsprogram.

Den historie kan du læse her: Så er det afgjort: Ask Toolbar stemplet som ubrugelig malware

Læs også: Mange går stadig i Oracles crapware-fæld

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S