Så er det afgjort: Ask Toolbar stemplet som ubrugelig malware

Ask Toolbar er internettets svar på et forkølelsessår: Det er svært irriterende, og har du først fået det, så er det hammersvært at komme af med igen. Og nu er selv Microsoft kommet til den konklusion.

Artikel top billede

Der findes Sauron fra Ringenes Herre, Darth Sidious fra Star Wars og så er der Ask Toolbar fra Ask: Tre af de ondeste eksistenser i denne verden.

Heldigvis er de to første fiktive. Men den sidste har forpestet livet for millioner og atter millioner af computerbrugere verden over.

En større introduktion af Ask Toolbar behøves næppe.

Har du ageret it-support for din mor, tante, søster, onkel eller andre, som typisk ikke tjekker alle flueben ved installationer, så har du oplevet, at Internet Explorer har været inficeret af Ask Toolbar.

Typisk i forbindelse med installation eller opdatering af Java-plugin til browseren, oftest i forbindelse med NemID. 

Og vi mener inficeret.

For det kan være umådeligt svært at fjerne ikke blot Ask Toolbar, men også at fjerne Ask-søgemaskinen efterfølgende, da den enten selv går tilbage til Ask eller på anden vis forhindrer dig i at gå tilbage til Google. Et sandt helvede.

Selv Wikipedia kalder Ask Toolbar en plage.

Og nu - endelig - gør Microsoft det samme. I hvert fald klassificerer Windows nu Ask Toolbar som "uønsket software."

Det er pænt juridisk sprog for "elendigt nyttesløst spild af bytes som skal dø".

Som en dørmand

Det betyder helt konkret, at Microsofts sikkerhedsprogram,  Windows Defender, nu kan opdage, hvis et program "blokerer for at ændre søgemaskinen i en browser," hvilket er en kategori, hvor Ask absolut er blandt.

Ask Toolbar er derfor nu "en høj trussel mod din PC" ifølge Microsofts Malware Center.  

Sneg sig ind med Java og NemID

Ask Toolbar har blandt andet fået sin store udbredelse igennem Oracles Java, hvor Ask Toolbar følger med som en tilknyttet download.

"We recommend installing the FREE Browser Add-on from Ask" - står der, når du installerer Java fra Oracle. Og så er der allerede hakket af i feltet for dig.

Og når du går videre med installationen så kommer der både en toolbar og din browsers søgemaskine bliver erstattet med Ask.com - en søgemaskine som får den tvivlsomme ære at være ringere end den danske udgave af Bing. 

Brugeren får kort sagt intet ud af at skifte og det gør Ask-installationen til et af de mest udbredte, ondsindede og oversete flueben nogensinde.

Men det er slut. Windows Defender går nu aktivt ind og stopper Ask Toolbar, hvis den opdages i systemet, og kan selv fjerne programmet, skulle du ønske det.

Læs også: Sikkerhedsekspertens råd: Du kan godt dræbe Java derhjemme

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S