Så er det afgjort: Ask Toolbar stemplet som ubrugelig malware

Ask Toolbar er internettets svar på et forkølelsessår: Det er svært irriterende, og har du først fået det, så er det hammersvært at komme af med igen. Og nu er selv Microsoft kommet til den konklusion.

Artikel top billede

Der findes Sauron fra Ringenes Herre, Darth Sidious fra Star Wars og så er der Ask Toolbar fra Ask: Tre af de ondeste eksistenser i denne verden.

Heldigvis er de to første fiktive. Men den sidste har forpestet livet for millioner og atter millioner af computerbrugere verden over.

En større introduktion af Ask Toolbar behøves næppe.

Har du ageret it-support for din mor, tante, søster, onkel eller andre, som typisk ikke tjekker alle flueben ved installationer, så har du oplevet, at Internet Explorer har været inficeret af Ask Toolbar.

Typisk i forbindelse med installation eller opdatering af Java-plugin til browseren, oftest i forbindelse med NemID. 

Og vi mener inficeret.

For det kan være umådeligt svært at fjerne ikke blot Ask Toolbar, men også at fjerne Ask-søgemaskinen efterfølgende, da den enten selv går tilbage til Ask eller på anden vis forhindrer dig i at gå tilbage til Google. Et sandt helvede.

Selv Wikipedia kalder Ask Toolbar en plage.

Og nu - endelig - gør Microsoft det samme. I hvert fald klassificerer Windows nu Ask Toolbar som "uønsket software."

Det er pænt juridisk sprog for "elendigt nyttesløst spild af bytes som skal dø".

Som en dørmand

Det betyder helt konkret, at Microsofts sikkerhedsprogram,  Windows Defender, nu kan opdage, hvis et program "blokerer for at ændre søgemaskinen i en browser," hvilket er en kategori, hvor Ask absolut er blandt.

Ask Toolbar er derfor nu "en høj trussel mod din PC" ifølge Microsofts Malware Center.  

Sneg sig ind med Java og NemID

Ask Toolbar har blandt andet fået sin store udbredelse igennem Oracles Java, hvor Ask Toolbar følger med som en tilknyttet download.

"We recommend installing the FREE Browser Add-on from Ask" - står der, når du installerer Java fra Oracle. Og så er der allerede hakket af i feltet for dig.

Og når du går videre med installationen så kommer der både en toolbar og din browsers søgemaskine bliver erstattet med Ask.com - en søgemaskine som får den tvivlsomme ære at være ringere end den danske udgave af Bing. 

Brugeren får kort sagt intet ud af at skifte og det gør Ask-installationen til et af de mest udbredte, ondsindede og oversete flueben nogensinde.

Men det er slut. Windows Defender går nu aktivt ind og stopper Ask Toolbar, hvis den opdages i systemet, og kan selv fjerne programmet, skulle du ønske det.

Læs også: Sikkerhedsekspertens råd: Du kan godt dræbe Java derhjemme

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S