"Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival begyndte allerede, da sidste års festival sluttede"

"Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival startede allerede, da sidste års festival sluttede"

Artikel top billede

"Dagen før det for alvor går løs med åbningen af Roskilde Festival i morgen onsdag, er jeg spændt og en smule nervøs.

Samtidig er jeg også stolt over vores netværks-team på syv folk, og føler mig ret sikker på, at vi nok skal løse opgaven med at sørge for mobildækningen til vores kunder under festivalen.

Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival startede allerede, da sidste års festival sluttede.

For Roskilde Festival er uden tvivl et prestigeprojekt for alle teleselskaber og den vildeste udfordring, når det kommer til netværkskapacitet, fordi folk bruger ekstremt meget data.

Her til morgen klokken 08 lå det foreløbige dataforbrug i alene vores netværk på 8,7 terabyte, hvilket er langt mere end hele festivalen i 2013. Det svarer til en 150 døgn non-stop Netflix-kiggeri i HD-kvalitet.

Vi kan se, at datatrækket kommer fra sociale medier, musikdownloads, og så er der åbenbart også en del folk, der ligger ude i teltene og ser Netflix.

Men dette er ingenting i forhold til, når koncerterne begynder, og folk begynder at oploade til sociale medier.

Vi ved jo, at der kommer ekstremt pres på vores master, men jeg sover faktisk rigtig godt om natten her på festivalen."

Stefan Ring Støhrman, ansvarlig for teleselskabet 3's netværk på Roskilde Festival

Læses lige nu

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S