"Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival begyndte allerede, da sidste års festival sluttede"

"Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival startede allerede, da sidste års festival sluttede"

Artikel top billede

"Dagen før det for alvor går løs med åbningen af Roskilde Festival i morgen onsdag, er jeg spændt og en smule nervøs.

Samtidig er jeg også stolt over vores netværks-team på syv folk, og føler mig ret sikker på, at vi nok skal løse opgaven med at sørge for mobildækningen til vores kunder under festivalen.

Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival startede allerede, da sidste års festival sluttede.

For Roskilde Festival er uden tvivl et prestigeprojekt for alle teleselskaber og den vildeste udfordring, når det kommer til netværkskapacitet, fordi folk bruger ekstremt meget data.

Her til morgen klokken 08 lå det foreløbige dataforbrug i alene vores netværk på 8,7 terabyte, hvilket er langt mere end hele festivalen i 2013. Det svarer til en 150 døgn non-stop Netflix-kiggeri i HD-kvalitet.

Vi kan se, at datatrækket kommer fra sociale medier, musikdownloads, og så er der åbenbart også en del folk, der ligger ude i teltene og ser Netflix.

Men dette er ingenting i forhold til, når koncerterne begynder, og folk begynder at oploade til sociale medier.

Vi ved jo, at der kommer ekstremt pres på vores master, men jeg sover faktisk rigtig godt om natten her på festivalen."

Stefan Ring Støhrman, ansvarlig for teleselskabet 3's netværk på Roskilde Festival

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job