"Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival begyndte allerede, da sidste års festival sluttede"

"Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival startede allerede, da sidste års festival sluttede"

Artikel top billede

"Dagen før det for alvor går løs med åbningen af Roskilde Festival i morgen onsdag, er jeg spændt og en smule nervøs.

Samtidig er jeg også stolt over vores netværks-team på syv folk, og føler mig ret sikker på, at vi nok skal løse opgaven med at sørge for mobildækningen til vores kunder under festivalen.

Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival startede allerede, da sidste års festival sluttede.

For Roskilde Festival er uden tvivl et prestigeprojekt for alle teleselskaber og den vildeste udfordring, når det kommer til netværkskapacitet, fordi folk bruger ekstremt meget data.

Her til morgen klokken 08 lå det foreløbige dataforbrug i alene vores netværk på 8,7 terabyte, hvilket er langt mere end hele festivalen i 2013. Det svarer til en 150 døgn non-stop Netflix-kiggeri i HD-kvalitet.

Vi kan se, at datatrækket kommer fra sociale medier, musikdownloads, og så er der åbenbart også en del folk, der ligger ude i teltene og ser Netflix.

Men dette er ingenting i forhold til, når koncerterne begynder, og folk begynder at oploade til sociale medier.

Vi ved jo, at der kommer ekstremt pres på vores master, men jeg sover faktisk rigtig godt om natten her på festivalen."

Stefan Ring Støhrman, ansvarlig for teleselskabet 3's netværk på Roskilde Festival

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S