"Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival begyndte allerede, da sidste års festival sluttede"

"Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival startede allerede, da sidste års festival sluttede"

Artikel top billede

"Dagen før det for alvor går løs med åbningen af Roskilde Festival i morgen onsdag, er jeg spændt og en smule nervøs.

Samtidig er jeg også stolt over vores netværks-team på syv folk, og føler mig ret sikker på, at vi nok skal løse opgaven med at sørge for mobildækningen til vores kunder under festivalen.

Forberedelsen til vores monster-netværk på Roskilde Festival startede allerede, da sidste års festival sluttede.

For Roskilde Festival er uden tvivl et prestigeprojekt for alle teleselskaber og den vildeste udfordring, når det kommer til netværkskapacitet, fordi folk bruger ekstremt meget data.

Her til morgen klokken 08 lå det foreløbige dataforbrug i alene vores netværk på 8,7 terabyte, hvilket er langt mere end hele festivalen i 2013. Det svarer til en 150 døgn non-stop Netflix-kiggeri i HD-kvalitet.

Vi kan se, at datatrækket kommer fra sociale medier, musikdownloads, og så er der åbenbart også en del folk, der ligger ude i teltene og ser Netflix.

Men dette er ingenting i forhold til, når koncerterne begynder, og folk begynder at oploade til sociale medier.

Vi ved jo, at der kommer ekstremt pres på vores master, men jeg sover faktisk rigtig godt om natten her på festivalen."

Stefan Ring Støhrman, ansvarlig for teleselskabet 3's netværk på Roskilde Festival

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job