Uber suspenderer sig selv i Frankrig efter voldsomme bataljer med vred taxa-branche

Uber suspenderer sig selv i to måneder i Frankrig efter voldsomme protester fra den etablerede taxa-branche. Nu hænger det hele på myndigheds-afgørelse 30. september.

Artikel top billede

Den omstridte taxa-tjeneste Uber dropper sin UberPop-tjeneste i hele Frankrig.

Det sker efter en bitter strid med den franske taxa-industri, der i dén grad har været på barrikaderne, efter Uber rykkede ind i Frankrig.

Den etablerede franske taxa-industri har blæst til kamp med påstanden om, at Uber ikke overholder en ny fransk lov, der blev indført 1. januar, men som Uber har valgt at se stort på.

Lov-ændringen forbød i praksis UberPop, i det den forbød chauffører uden uddannelse og forsikring at køre hyrevogn.

Uber meddeler nu, at tjenesten suspenderes i Frankrig, mens man afventer en kendelse om lov-ændringen fra den franske forfatnings-domstol 30. september.

Uber er bygget op som en slags formidlings-central mellem private bil-ejere og taxa-kunder, der via en app kan tilkalde den private chauffør, der er tættest på.

Forretningsmodellen har udløst massiv kritik fra de etablerede vognmands-brancher i stort set alle de lande, som Uber er rykket ind i - herunder Danmark.

Urimelig konkurrence

Vogmændene mener nemlig, at Uber-chaufførerne kan dumpe priserne helt urimeligt, da de ikke er belastet af samme omkostnings-pres som de etablerede vognmænd, der skal afskrive biler, afholde administration, lønne chauffører og lignende.

Også den danske vogmands-branche har reageret på Ubers lancering i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Uber sigtet for brud på den danske taxilov

Intet sted har der imidlertid været så meget ballade som i Paris, hvor taxa-chauffører fornylig blokerede flere store indfaldsveje med brændende dæk i protest mod Uber.

Der har også været rygter fremme om, at taxa-chauffører korporligt har angrebet Uber-chauffører, som desuden har været genstand for fransk politis opmærksomhed.

Uber er også blevet erklæret forbudt i Tyskland.

Til gengæld har investorerne endog særdeles store forventninger til tjenesten, som har modtaget kapital i hidtil uset omfang.

Læs også:

Uber kan snart være den mest værdifulde iværksætter-virksomhed nogensinde.

[b]Kontroversiel online-tjeneste åbner i Danmark: Nu kommer Uber til byen

Uber vil masseansætte it-folk i dansk udviklingsafdeling.

Undrer du dig over Ubers gigantiske værdi? Her er syv centrale spørgsmål

Uber beskyldes for nyt lovbrud: Brugte svenske nummerplader i Danmark[/b]

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen