Uber suspenderer sig selv i Frankrig efter voldsomme bataljer med vred taxa-branche

Uber suspenderer sig selv i to måneder i Frankrig efter voldsomme protester fra den etablerede taxa-branche. Nu hænger det hele på myndigheds-afgørelse 30. september.

Artikel top billede

Den omstridte taxa-tjeneste Uber dropper sin UberPop-tjeneste i hele Frankrig.

Det sker efter en bitter strid med den franske taxa-industri, der i dén grad har været på barrikaderne, efter Uber rykkede ind i Frankrig.

Den etablerede franske taxa-industri har blæst til kamp med påstanden om, at Uber ikke overholder en ny fransk lov, der blev indført 1. januar, men som Uber har valgt at se stort på.

Lov-ændringen forbød i praksis UberPop, i det den forbød chauffører uden uddannelse og forsikring at køre hyrevogn.

Uber meddeler nu, at tjenesten suspenderes i Frankrig, mens man afventer en kendelse om lov-ændringen fra den franske forfatnings-domstol 30. september.

Uber er bygget op som en slags formidlings-central mellem private bil-ejere og taxa-kunder, der via en app kan tilkalde den private chauffør, der er tættest på.

Forretningsmodellen har udløst massiv kritik fra de etablerede vognmands-brancher i stort set alle de lande, som Uber er rykket ind i - herunder Danmark.

Urimelig konkurrence

Vogmændene mener nemlig, at Uber-chaufførerne kan dumpe priserne helt urimeligt, da de ikke er belastet af samme omkostnings-pres som de etablerede vognmænd, der skal afskrive biler, afholde administration, lønne chauffører og lignende.

Også den danske vogmands-branche har reageret på Ubers lancering i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Uber sigtet for brud på den danske taxilov

Intet sted har der imidlertid været så meget ballade som i Paris, hvor taxa-chauffører fornylig blokerede flere store indfaldsveje med brændende dæk i protest mod Uber.

Der har også været rygter fremme om, at taxa-chauffører korporligt har angrebet Uber-chauffører, som desuden har været genstand for fransk politis opmærksomhed.

Uber er også blevet erklæret forbudt i Tyskland.

Til gengæld har investorerne endog særdeles store forventninger til tjenesten, som har modtaget kapital i hidtil uset omfang.

Læs også:

Uber kan snart være den mest værdifulde iværksætter-virksomhed nogensinde.

[b]Kontroversiel online-tjeneste åbner i Danmark: Nu kommer Uber til byen

Uber vil masseansætte it-folk i dansk udviklingsafdeling.

Undrer du dig over Ubers gigantiske værdi? Her er syv centrale spørgsmål

Uber beskyldes for nyt lovbrud: Brugte svenske nummerplader i Danmark[/b]

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS