Goldman Sachs: Windows 10 holder Microsoft nede

Den verdensomspændende investeringsbank, Goldman Sachs, er bekymret for Windows 10. Så meget at firmaet nedskriver forventningerne til Microsofts kvartalsregnskab.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Goldman Sachs, den amerikanske investeringsbank nok mest kendt i Danmark for opkøbet af danske Dong-aktier, har nedskrevet sine forventninger til Microsofts kvartalregnskab fra en omsætning på 22,1 milliarder dollars til 22 milliarder dollars.

Grunden til nedskrivningen ligger i forventningerne til hvor mange enterprises, som rent faktisk vil samle Windows 10 op fra starten, at en lav popularitet af Windows Server 2003 - hvis service udløber inden længe - samt et reduceret antal af virksomheder, som fornyer deres ELA's, enterpriseaftaler.

Samtidig ser Goldman Sachs også på pc-markedet i helhed, som altid har været en af Microsofts hovedkilder til omsætning.

Selvom der har været en stabilisering af pc-markedets fald, så forventes det stadig, at tablets og lignende vil få en større del af markedet i den nærmeste fremtid.

Skal blive en succes for Microsoft
Microsoft er i gang med en unik og spændende omvæltning.

Fokus ligger på cloud, Windows bliver gratis for langt de fleste potentielle brugere, og Microsoft udvikler i stigende grad kerneprodukter til andre, rivaliserende platforme.

Windows 8 anses af mange som en fiasko for Microsoft, da mange brugere - specielt erhvervskunder - valgte at blive på Windows 7-platformen fremfor at migrere over til 8.

8,1 rettede på mange af fejlene ved Windows 8, men folk holder sig stadig i for høj grad til Windows 7.

Derfor har Microsoft gjort Windows 10 gratis at opgradere til - netop for at få folk over på platformen, så brugerne nemmere kan begynde at benytte sig af andre Microsoft-tjenester, såsom Office 365, OneDrive, "Groove" og Windows Store.

Læs også: Microsoft: Nu kommer de intelligente it-systemer, hvor alting smelter sammen

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S