Microsoft trækker i dag stikket for antimalware til Windows-veteran

Nu er det helt slut med support af Microsoft antimalware-løsninger til Windows XP. Se, hvad du skal gøre.

Artikel top billede

Nu er det farvel til Microsoft Security Essentials til Windows XP.

XP, der første gang så dagens lys den 25. oktober 2001, har været en populær fætter i hele verden. Supporten til XP udløb dog den 8. april 2014.

Den manglende support til programmet har lagt en dæmper på brugernes lyst til at anvende koden og derved sendt XP ud i kulden. Det bliver nu sammen med sikkerhedspakken til den pensionerede platform.

Lukningen betyder, at XP-platformen bliver efterladt ubeskyttet overfor malware og andre sikkerhedstrusler idet løsningen, som tidligere har beskyttet disse systemer mod infektioner, nu ikke længere supporteres.

Læs også: HVAD #%$@# BETYDER DET???: 19 fejlbeskeder vi aldrig glemmer

Ingen signatur på kontrakten

Det er således slut med at modtage virussignaturer, som anvendes i antimalware-løsninger til at finde og fjerne kendte trusler.

"For slutbrugere er det således et permanent farvel til Microsoft Security Essentials til Windows XP, mens det for virksomheder og netværksinstallationer påvirker følgende produkter: System Center Endpoint Protection, Forefront Client Security, Forefront Endpoint Protection og Windows Intune som kører på Windows XP klienter," fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS, der samtidig anbefaler, at man som virksomhed har sikret sig, at der ikke er aktive XP-installationer i netværket.

Til de private lyder rådet:

"Slutbrugere bør opgradere til et Microsoft Windows-systtem, som er nyere end Windows XP eller andet alternativ. Hvis man vælger at fortsætte med dette ikke-supporterede OS, kan man overveje at installere et gratis antivirusprogram, som fortsat understøtter Windows XP."

Selv om XP er på vej ud af de danske harddiske, så kan den gamle kode dukke op på steder, hvor man ikke lige havde forventet det.

Det kan du læse mere om her: Hacker kom ind via labelprinter: Tog dansk firmas it-systemer som gidsel

Ifølge FDIM, der fører statistik over danskernes webvaner, er det blot 0,84 procent, der har XP på harddisken i kogeriget.

Der er flere oplysninger på Microsofts TechNet.

Læs også:
NemID lukkes nu helt ned for Windows XP-brugerne

Windows 8.1 buldrer frem - nu er XP stort set død i Danmark

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S