Alle seks i bestikkelsessag er blevet løsladt

Bagmandspolitiet har besluttet at løslade de sidste tre fængslede i bestikkelsessagen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Bagmandspolitiet har besluttet at løslade de sidste tre sigtede i sagen om bestikkelse af offentlige ansatte.

Det skriver Ritzau, som har oplysningerne fra Bagmandspolitiet. 

Det er dog ikke et udtryk for, at der ikke er en sag, mener statsadvokaten, Morten Niels Jakobsen.

"Årsagen er, at vi nu har gennemført de relevante afhøringer og fået adgang til de relevante dokumenter. Vi vurderer, at de ikke på fri fod kan påvirke den efterforskning, der er i gang, siger Morten Niels Jakobsen til Ritzau.

Sagen omhandler en række beskyldninger om bestikkelse i forbindelse med statens køb af it, hvor blandt andet personer fra Atea og 3A-it angiveligt har været indblandet.

Blandt andet handler det om rejser til blandt andet Dubai og en konto med op til en million kroner til "smørelse". 

Du kan læse meget mere om bestikkelsessagen i disse artikler:

I alt er 13 sigtet i sagen - her i blandt den administrerende direktør i Atea, Morten Felding. Direktøren er dog sigtet for ikke at have reageret på viden om de ekstravagante gaver.

Læs også: 

Politiet er på sporet af flere ulovligheder i bestikkelsessagen

Analyse: Bestikkelsessagen er et forretningsopgør, der løb af sporet

Atea taget til nåde efter bestikkelsessag: Vinder stor kommunal pc-aftale

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job