Kinesere vil købe chipgiganten Micron - byder 155 milliarder kroner

Kan blive den største kinesiske overtagelse af et amerikansk firma nogensinde.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det statsejede kinesiske chip-selskab Tsinghua Unigroup har indledt et opkøbsforsøg af den amerikanske chip-kæmpe Micron Technology.

Kineserne vil lægge 23 milliarder dollar - omkring 155 milliarder kroner - på bordet for det amerikanske selskab.

Det vil i givet fald gøre købet til den største kinesiske overtagelse af et amerikansk selskab nogensinde.

Micron Technologies er børsnoteret, og buddet fra det kinesiske selskab ligger hele 19,3 procent over den pris, som aktien lukkede på mandag, nemlig 21 dollar per aktie.

Micron Technologies er den sidste tilbageværende af de amerikanske DRAM-producenter og er nummer to på dette marked efter Samsung.

Micron har gennem årene haft flere op- og nedture, men selskabets aktiekurs er i det seneste år blevet halveret - ikke mindst på grund af investorernes bekymring over det pressede, klassiske pc-marked, der bliver udfordret af de fremadstormende mobile enheder.

Således er indtjeningen for det amerikanske selskab faldet med hele 39 procent i det seneste regnskabskvartal i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Det kinesiske kæmpe-firma har ifølge Wall Street Journal præsenteret dets tilbud for Microns bestyrelse fornylig. Det benægter en Micron-talsmand imidlertid.

Købet skal under alle omstændigheder i givet fald godkendes af de amerikanske myndigheder, der er skeptiske overfor de pengestærke kinesiske teknologi-kæmpers indtog i landet.

Købet er ifølge avisen udtryk for Kinas stigende fokus på teknologi-industrien, der er afhængig af netop processorer.

Det samme gælder militær-industrien, der på samme måde har et løbende behov for processorer, hedder det i avisen.

Kina har imidlertid en meget svag position på chip-området, der er stærkt domineret af amerikanske selskaber. Kina ejer således ingen af de ledende teknologier på området, og det bekymrer den kinesiske regering, der ønsker at have fuld kontrol over dette område.

En stor del af Microns produktion finder sted på selskabets amerikanske fabrikker. Selskabet har imidlertid produktionsfacilititer i både Singapore og Taiwan, mens det har en enkelt samlefabrik i Kina.

Tshingua blev stiftet i 1998 og er i dag Kinas største chip-firma.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job