365 gigapixel: Sådan optager man billeder i ekstremopløsning

Et hold fotografer skabt et enormt digitalt panoramabillede med en opløsning på svimlende 365 gigapixel og en filstørrelse på 46 terabyte. Her kan du se, hvordan man løser den opgave.

Artikel top billede

Et nyt spændende foto-stunt, med fokus på opløsning, har set dagens lys

Det er en international samling af fotografer under ledelse af italieneren Filippo Blengini, der har klippet et billede sammen, der - lidt afhængig af definitionen - er blevet til verdens største billede med en opløsning på ikke mindre end 365 gigapixel.

Normalt forbindes disse kæmpeopløsninger med optagelser i rummet, men denne gang er der altså tale om et billede, der er taget med ganske almindeligt fotoudstyr.

Det skriver den engelske avis The Telegraph.

Motivet er Europas højeste bjerg, Mount Blanc.

Består af 70.00 skud

Billedet er et imponerende panoramabillede, som er sammensat af hele 70.000 enkeltbilleder af det enorme bjerg.

Værket har krævet 35 timer med kontinuerlig fotografering, før holdet var i mål med opgaven.

Billedet har fåret sit eget websted, hvor man kan panorere og zoome ind og ud for at nærstudere hver eneste lille sprække i det enorme fjeld.

Selve fotograferingen fandt sted i en periode på to uger i slutningen af 2014 og i en højde på 3.500 meter.

Kameraet, der er anvendt er et Canon 70D med et teleobjektiv Canon EF 400 mm f/2.8 II IS, der koster i omegnen af små 100.000 kroner.

Efter selve optagelserne har fotograferne brugt yderligere to måneder på at sy de mange billeder sammen til en fil, der optager 46 terabyte lagerplads.

Hvis billedet udskrives i en opløsning på 300 DPI vil motivet dække et areal på størrelse med en fodboldbane.

Verdens, men ikke universets største billede

Teknisk set er der billeder, der har en højere opløsning end dette Mount Blanc-projekt.

NASA har eksempelvis skabt et billede med en opløsning på 680 gigapixel af månen.

Men som The Telegraph peger på, så falder det teknisk set uden for kategorien verdens største billede, da verden almindeligvis er betegnelsen for menneskets civilisation på jorden.

Fotoholdet har sammensat en lille Youtube-video, der giver et hurtigt indblik i arbejdet på bjerget.

Du kan også besøge projektets hjemmeside.

Læs også:
Her er verdens største og mest detaljemættede foto: 1,5 milliarder pixels

Sådan digitaliseres vores kulturarv på en platform af open source

Google er klar til at vise dansk kunst

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura