Google er klar til at vise dansk kunst

Nu er der også adgang til dansk kunst i Google Art Project.

Artikel top billede

Google har netop lanceret den anden bølge af sit Art Project og denne gang er der også danske museer med. Den første udgave af Art Project kom i februar med 17 museumspartnere og nu kommer så den næste version med 151 udstillingssteder og mere end 30.000 kunstværker.

Fra Danmark deltager Statens Museum for Kunst og Ny Carlsberg Glyptotek, som deler deres samlinger gennem projektet. De står nu sammen med mange andre museer verden over - lige fra Musée d'Orsay i Paris og Museum of Islamic Art i Qatar til National Gallery of Modern Art i Delhi.

De fleste af museerne og kunstværkerne er selvfølgelig allerede på nettet, men Art Project præsenterer dem under en fælles brugerflade med funktioner som f.eks. Street View-adgang til nogle af bygningernes gange. Der er også gigapixel-fotografier, hvor man kan zoome ind på 45 værker.

"Statens Museum for Kunst arbejder målrettet for fri og åben adgang til den digitaliserede kulturarv i lyset af den teknologiske udvikling. Vi vil gerne bidrage til, at vores fælles kulturarv bredes ud i verden og bliver et råmateriale for brugernes kreativitet, innovation og læring," siger museumsdirektør Karsten Ohrt.

Art Project startede som et af de berømte 20 pct.-projekter hos Google, hvor udviklerne har lov til at bruge en del af deres arbejdstid på egne projekter. En gruppe kunstinteresserede Google-ansatte begyndte at tænke over, hvordan kunst kan gøres mere tilgængelig online - og resultatet er nu klar med kunstværker fra mange lande.

"Det er herligt nu at kunne vise verdens internetbrugere, hvilke kunstoplevelser, der venter dem i Danmark - nu skal der ikke mere til end en internetforbindelse, før en japaner kan få øjnene op for Hammershøi," siger Christine Sørensen, der er kommunikationschef i Google Danmark.

Statens Museum for Kunst og Ny Carlsberg Glyptotek deltager med henholdsvis 159 og 48 af deres mest populære værker i form af fotografier i høj opløsning på den nye platform for kunst.

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S