Skynd dig at opdatere: Microsoft lyn-lapper alvorligt sikkerhedshul

Microsoft har netop lanceret en ekstraordinær sikkerhedsopdatering for at lukke et hul, som potentielt kan hijacke dit system.

Artikel top billede

Find straks Windows Update og opdater den ekstraordinære opdatering, som Microsoft netop har sendt ud.

Opdateringen lukker et sikkerhedshul, som, ifølge Microsoft selv, tillader udefrakommende at hijacke din computer, hvis du åbner dokumenter eller hjemmesider, der benytter embedded OpenType fonts.

Sikkerhedshullet findes alle aktive versioner af Windows, som Microsoft stadig supporterer: Fra Vista og helt op til den endnu ikke færdige Windows 10.

Hacking Team-læk

Ifølge Microsoft er der ingen bevis for, at der endnu er sket angreb via sikkerhedsfejlen, men det er potentielt kun et spørgsmål om tid, hvis du ikke opdaterer.

Ifølge Engadget er har Microsoft bekræftet, at fejlen er direkte tilknyttet det store Hacking Team-læk.

Hacking Team er et italiensk software-firma, som lever af it-sårbarheder, som politi og efterretningstjenester i hele verden bruger til spionage og overvågning.

Et firma som ellers har levet i skyggen, men som kom frem i lyset efter lækkede dokumenter afslørede dem.

Dansk Politi er også på kundelisten.

Læs også: Stort data-læk afslører hemmelige it-sårbarheder

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S