Ikke alle med Windows 8 får Windows 10

Microsoft Surface RT-brugerne bliver efterladt uden en komplet opgradering til Windows 10. Se hvor tæt du kan komme på det nye styresystem og hvornår.

Artikel top billede

Kærlighedsbørnene mellem ARM og Microsoft bliver de eneste Windows 8-maskiner, der ikke må være med til at lege med Windows 10.

Brugere af Windows 8 RT får nemlig en amputeret funktionsopdatering med Windows 10-elementer, men der er ikke tale om et komplet Windows 10-styresystem.

Opdateringen kommer først til september, mens Windows 10 udkommer den 28. juli (29. i Danmark).

Det fortæller Gabriel Aul, der er chef for udvikling af Windows, på Twitter.

Windows RT var tænkt som et letvægter-system til ARM-platformen, og en af fordelene er et lavt strømforbrug. Det er dog ikke muligt at installere programmer på systemet, hvilket begrænser brugeren til apps.

Produktionen - og dermed mængden - af disse apps har været meget begrænset, hvilket platformen har lidt under.

Lidt nyt

Der er ikke den helt forkromede menu klar for, hvad opdateringen vil indeholde, men sløret løftes dog en lille smule.

I efteråret vil Windows 8.1 RT Update 3 indeholde støtte for Universal Apps, og så vil den nye Edge-browser, der afløser Internet Explorer, sandsynligvis også være med i pakken i selskab med ModernUI-varianten af Office-suiten.

Med lidt held bliver kontrol- og kommunikationscentret, kaldet Notification Center, som oplyser om det ting, der sker på maskinen netop nu, også inkluderet til RT.

Modsat bliver den digitale assistent Cortana ikke del af danske RT-brugeres hverdag, og startmenuen i genfødt Windows 10-udgave bliver nok heller ikke RT-eje.

Slutter nok snart

Det er uvist hvilken vej RT vil bevæge efter denne opdatering, men den vej er nok ikke så lang.

Microsoft har ikke produceret et RT-produkt siden 2013.

Styresystemet slog ikke igennem hos særlig mange andre producenter, og de eneste produkter, der for alvor blev solgt med Windows RT, var Microsofts egne Surface-modeller.

De indbragte Redmond-giganten en rekordnedskrivning i regnskabet på godt seks milliarder kroner.

De nye Surface-modeller med Windows 8 og snart 10 har dog bragt firmaet tilbage på sporet viser de nye regnskabstal.

Læs også:
Nekrolog: Så slog Microsoft - tilsyneladende - endelig Windows RT ihjel

Medie: Microsoft blæser nyt liv i Windows RT

En Windows RT-brugers bekendelser: Sådan levede jeg med Surface i et år

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect