Søgegigant har lappet 43 sårbarheder i sin browser

Google lapper massevis af kritiske huller i Chrome.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Så har søgegiganten Google fundet lappegrejet frem igen.

Og der er tale om en solid omgang rettelser denne gang.

Google har således udsendt en omfattende sikkerhedsopdatering til firmaets populære Chrome-browser.
Den nye kode lapper ikke mindre end 43 sårbarheder.

Hovedparten af rettelserne er kategoriseret som kritiske, og derfor anbefales det, at man opdaterer så hurtigt som mulig til den nyeste version af Chrome.

Med den nye sikkerhedspakke kommer Google Chrome op på version 44.0.2403.89.

Opdateringspakken retter sig mod alle operativsystemer, hvilket omfatter Windows, Linux og Mac.

Du kan læse mere om opdateringen på Googles side om Chrome.

Husk også lyn-lap

Husk også at få opdateret med Microsofts seneste lyn-rettelse.

Den kom i tirsdags og ifølge Microsoft selv, tillader sårbarheden udefrakommende at hijacke din computer, hvis du åbner dokumenter eller hjemmesider, der benytter indlejret OpenType fonts.

Sikkerhedshullet findes alle aktive versioner af Windows, som Microsoft stadig supporterer: Fra Vista og helt op til den endnu ikke færdige Windows 10.

Læs mere om det her: Skynd dig at opdatere: Microsoft lyn-lapper alvorligt sikkerhedshul

Læs også:

Stortest: Her er sommerens bedste antivirusprogram

Skat ramt af DDoS-angreb: Skattefar måtte en tur i hegnet

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland