Søgegigant har lappet 43 sårbarheder i sin browser

Google lapper massevis af kritiske huller i Chrome.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Så har søgegiganten Google fundet lappegrejet frem igen.

Og der er tale om en solid omgang rettelser denne gang.

Google har således udsendt en omfattende sikkerhedsopdatering til firmaets populære Chrome-browser.
Den nye kode lapper ikke mindre end 43 sårbarheder.

Hovedparten af rettelserne er kategoriseret som kritiske, og derfor anbefales det, at man opdaterer så hurtigt som mulig til den nyeste version af Chrome.

Med den nye sikkerhedspakke kommer Google Chrome op på version 44.0.2403.89.

Opdateringspakken retter sig mod alle operativsystemer, hvilket omfatter Windows, Linux og Mac.

Du kan læse mere om opdateringen på Googles side om Chrome.

Husk også lyn-lap

Husk også at få opdateret med Microsofts seneste lyn-rettelse.

Den kom i tirsdags og ifølge Microsoft selv, tillader sårbarheden udefrakommende at hijacke din computer, hvis du åbner dokumenter eller hjemmesider, der benytter indlejret OpenType fonts.

Sikkerhedshullet findes alle aktive versioner af Windows, som Microsoft stadig supporterer: Fra Vista og helt op til den endnu ikke færdige Windows 10.

Læs mere om det her: Skynd dig at opdatere: Microsoft lyn-lapper alvorligt sikkerhedshul

Læs også:

Stortest: Her er sommerens bedste antivirusprogram

Skat ramt af DDoS-angreb: Skattefar måtte en tur i hegnet

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks