Søgegigant har lappet 43 sårbarheder i sin browser

Google lapper massevis af kritiske huller i Chrome.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Så har søgegiganten Google fundet lappegrejet frem igen.

Og der er tale om en solid omgang rettelser denne gang.

Google har således udsendt en omfattende sikkerhedsopdatering til firmaets populære Chrome-browser.
Den nye kode lapper ikke mindre end 43 sårbarheder.

Hovedparten af rettelserne er kategoriseret som kritiske, og derfor anbefales det, at man opdaterer så hurtigt som mulig til den nyeste version af Chrome.

Med den nye sikkerhedspakke kommer Google Chrome op på version 44.0.2403.89.

Opdateringspakken retter sig mod alle operativsystemer, hvilket omfatter Windows, Linux og Mac.

Du kan læse mere om opdateringen på Googles side om Chrome.

Husk også lyn-lap

Husk også at få opdateret med Microsofts seneste lyn-rettelse.

Den kom i tirsdags og ifølge Microsoft selv, tillader sårbarheden udefrakommende at hijacke din computer, hvis du åbner dokumenter eller hjemmesider, der benytter indlejret OpenType fonts.

Sikkerhedshullet findes alle aktive versioner af Windows, som Microsoft stadig supporterer: Fra Vista og helt op til den endnu ikke færdige Windows 10.

Læs mere om det her: Skynd dig at opdatere: Microsoft lyn-lapper alvorligt sikkerhedshul

Læs også:

Stortest: Her er sommerens bedste antivirusprogram

Skat ramt af DDoS-angreb: Skattefar måtte en tur i hegnet

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS