Stortest: Her er sommerens bedste antivirusprogram

21 antivirusprogrammer er blevet testet gennem fire måneder for at finde det program, der beskytter bedst mod malware-kode. Her er resultatet.

Artikel top billede

Den uafhængige sikkerhedsorganisation AV-Comparatives, der har specialiseret sig i at se antivirusproducenterne efter i kortene og teste, om de holder, hvad de lover, har testet 21 programmer gennem fire måneder.

Fokus i denne test har været på detektionsrate - eller med andre ord, hvor mange procent af de ondsindede koder programmerne kan opdage i dagligt brug.

AV-Comparatives har forsøgt at skabe et testmiljø, der ligner den almindelige dagligdag mest mulig, et test-setup, der betegnes: Real World Protection-test.

Fra den 5. marts til den 23. juni er produkterne blevet udsat for mellem 400 og 600 malware-koder per måned for hele tiden at sende de nyeste og mest ondsindede eksemplarer igennem testmaskinen.

Det er samlet set blevet til 1895 forskellige malware-programmer.

Standard Windows-maskine

Selve testmaskinen er en standard-installation af Microsoft Windows 7 Home Premium SP1 med opdateringer fra den 1. februar og frem.

Udover styresystemet installerede AV-Comparatives eksperter tredjepartprogrammer som Adobe Flash, Apple QuickTime, Java og VLC Media Player med de nyeste opdateringer

Du kan finde en opgørelse over, hvordan programmerne klarer sig i de enkelte perioder her.

Når det samlede regnestykke over alle fire måneder gøres op, bliver resultatet som i nedenstående skema (klik for stort billede).

Der er trængsel i toppen af feltet, hvor de første otte programmer alle præsterer med over 99 procent sikkerhed.

Med en meget smal margin er det Panda, der kan kalde sig vinder i AV-Comparatives test.

Nederst i tabellen dukker Microsoft op.

Koden fra Redmond må se sig slået af malware-producenterne næsten 200 gange.

Det er ikke alle producenter, der har haft lyst til at deltage eller mulighed for at være med.

Det er således ikke en komplet test, men et solidt overblik over 21 meget benyttede programmer i hele verden.

Du kan finde hele testen her (PDF).

Læs også:
Test af 20 antivirus-programmer: Her er de bedste lige nu

Microsoft-sheriff: Hackerne går nu hellere efter skoler og hospitaler end bankerne

Sådan beskytter et moderne antivirusprogram din computer

Test af 23 programmer: Så meget sløver antivirus din computer

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job