Så kom OnePlus 2: Vilde specs - og til en lav pris

OnePlus Ones efterfølger, OnePlus 2, er blevet lanceret, og ligesom sin forgænger er den spækket med god hardware til en meget lav pris.

Artikel top billede

OnePlus 2 blev lanceret mandag aften, og det er en telefon, der lever under de samme præmisser som sin forgænger: Den bedste hardware til den laveste pris.

I hvert fald får du en 5.5-tommer 1080p-skærm med en Snapdragon 810 processor og enten 16 Gb med 3 Gb ram eller 64 Gb og 4 Gb ram, og ifølge OnePlus selv, så er OnePlus 2 2016's "flagship-killer".

Designet har fået en opdatering med metalliske kanter, men hvor der stadig er mulighed for at sætte specielle covers på i for eksempel bambus eller mahogni.

Det blev vi dog også lovet til OnePlus One, men på grund af fabrikationsproblemer, så lykkedes det kun at lave et fåtal af Bambuscovers. Det bliver spændende at se, om det lykkes denne gang.

Telefonen vil kunne fås i to forskellige størrelser: 16 Gb lagerplads med 3 Gb Ram eller 64 Gb lagerplads og 4 Gb Ram.

Fingerscanner og et bedre kamera
Der var lige så stor interesse for OnePlus One, og for mange var det ventetiden værd. Du kan læse vores anmeldelse af OnePlus One her.

OnePlus 2 er også udstyret med en fingerscanner, som skulle være hurtigere end den på iPhone 6 og iPad Air 2. Telefonen er desuden en af de første med den nye vendbare USB type C-stik, som fik sin debut på de nyeste Macbooks.

Ligeledes kommer telefonen med plads til to SIM-kort, hvilket er en sjældenhed - specielt i vesten.

Også kameraet har fået sig en opgradering. Det er stadig en 13 megapixel-sensor, som sidder i OnePlus 2, men linsen er nu blevet udstyret med både laserfokus og optisk billedstabilisering. Det bliver spændende at se, hvor gode billedere er ved test.

Priserne er stadig lige så imponerende som specifikationerne på trods af, at priserne har fået et lille nøk op ad:

16Gb/3Gb Ram: 2.499 kroner
64Gb/4Gb Ram: 2.999 kroner

Og hvordan får du den så? Ja du skal igennem samme invitationssystem, som du skulle med OnePlus One. 

Og lige nu er der en venteliste på 380.000 personer.

Har du tænkt dig at skrive dig op til OnePlus 2? Og hvad synes du om OnePlus One? 

Hvis du er interesseret i en OnePlus 2, kan du læse mere om den her på OnePlus' hjemmeside.
 
Læs også: Test: Huawei P8 er en toptelefon til den halve pris

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos