Dokumenter afslører: Danmark gav Apple skatte-fif til at placere datacenter ved Viborg

Apple fik hjælp til lukrative skattemodeller af den danske stat, før selskabet valgte at placere sit nye, milliard-dyre datacenter ved Viborg - til stor glæde for Danmark.

Artikel top billede

Der gik et sug igennem it-Danmark, da Apple i februar pludselig meddelte, at selskabet var klar til at investere milliarder i at bygge et datacenter ved Viborg.

Datacentret skulle blandt andet drive selskabets iTunes Store, App Store, iMessage, Maps og Siri på tværs af Europa sammen med et lignende datacenter i Irland.

"Denne betydelige nye investering repræsenterer Apples største projekt i Europa til dato. Vi er begejstrede over at udvide vores aktiviteter og for at skabe hundredvis af lokale jobs og introducere nogle af vores mest avancerede grønne designs af bygninger hidtil," lød det fra topchef Tim Cook, og jublen brød naturligvis ud i ikke mindst Viborg.

Men hvorfor valgte Apple egentlig Viborg og Danmark?

Dokumenterer afslører forløbet

Det har Børsen et bud på i dagens udgave af avisen, hvor man kan læse, at Apple forud for den endelige beslutning om at satse på Danmark igennem længere tid havde fået fif af staten til, hvordan selskabet kunne opnå en lukrativ skattemodel.

Børsen har fået aktindsigt i det fire år lange forløb op til Apples underskrift på kontrakten.

Dokumenterne viser, at en arbejdsgruppe på tværs af ministerier undersøgte, hvordan Danmark kunne blive attraktivt for Apple i konkurrencen med de andre europæiske lande, der også kunne være kandidater.

"Det er åbentbart en politisk interesse, som gør, at embedsværket måske er villigt til at bøje reglerne en ekstra gang for at tiltrække en af verdens største dataproducenter," udtaler Sten Kristensen, der er partner og momschef ved revisionsselskabet BDO, til Børsen.

Sten Kristensen kalder fremgangsmåden "ekstremt usædvanlig" - blandt andet med udgangspunkt i, at arbejdsgruppen tilsyneladende arbejdede på at få Apple placeret på en liste, der fritager energitunge produktionsvirksomheder for CO2-afgift, lyder det i dagens Børsen.

Apple investerer omkring 12,6 milliarder kroner i at bygge nye datacentre i Danmark og Irland, heraf er den danske investering på 6,3 milliarder kroner.

De to nye datacentre i Danmark og Irland bliver hver på 166.000 kvadratmeter, og de ventes at kunne gå i drift i 2017.

Læs også:

Apple bygger et nyt kæmpe-datacenter i Danmark: Investerer milliarder

Viborgs kommunaldirektør: Apple har haft masser af spørgsmål og besøgt os mange gange

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura