Se tallene her: Så mange Computerworld-læsere kører nu Windows 10

Windows 10 har på rekordtid rykket på, hvilke Windows-versioner, Computerworld-læsernes maskiner kører med. Se her, hvor mange CW-læsere, der allerede har hentet og installeret 10'eren.

Artikel top billede

Computerworlds læsere må formodes at være blandt de mest teknologiinteresserede i kongeriget Danmark.

Alligevel må det betegnes som en overraskelse, at hver fjerde Windows-bruger har brugt den første weekend i august på at opdatere til Windows 10.

Det betyder, at fra at have en Windows-andel på cirka to procent før den officielle åbning af Windows 10 onsdag den 26. juli, er det i dag hver fjerde Computerworld-læser med Windows på computeren, der kører 10'eren.

Det viser en statistik over besøgene på Computerworld.

Nedenstående graf viser, hvordan Windows 10 gik stejlt op efter lanceringen og især kaprede markedsandele henover weekenden.


Forklaringen på, at andelene for Windows 7, 8 og 10 ikke giver 100 procent er, at Windows-versioner som Vista, 3.1 og 2000 stadig fylder nogle få procent i det samlede billede af Windows-brugen blandt Computerworlds læsere.

Windows fylder mest

I det helt store billede over Computerworld-læsernes styresystemer har mobilsystemerne Android og iOS fra henholdsvis Google og Apple også pæne andele.

Vores besøgsstatistik viser dog, at Windows i alt har en læsersandel på omkring 53,1 procent, mens knap 13 procent af besøgene foretages af Android-enheder, og iOS fylder 24 procent.

Mac OS X har derimod en klart mindre læserandel, da Apples desktopsystem lige kan svinge sig op på godt seks procent.

Windows Phone er på 2,1 procent og Linux-distributioner har en andel på 1,3 procent på Computerworld-læsernes maskiner.

Dermed er Windows fortsat det klart mest benyttede operativsystem blandt Computerworlds læsere på trods af en mindre nedgang hos Computerworlds læsere set over de seneste år.

Her ses udviklingen af Computerworld-læsernes styresystemer siden 2013. 

Hvad har du oplevet?

Med de dugfriske tal over operativsystemerne på Computerworlds læsere maskiner in mente, er der meget, der tyder på, at Windows 10 inden længe vil være det største Windows af dem alle.

Er du en af de tusindvis af Computerworld-læsere, der har opgraderet til Windows 10 siden lanceringen i midten af sidste uge, har du måske nogle gode fif, fidusser og advarsler til dine medlæsere.

Du skal være meget velkommen til at dele dine erfaringer i det nedenstående debatfelt, hvor alle opfordres til at holde en god tone.

Læs også: 

Store Windows 10-opdateringer på vej: Tilpas din Edge-browser

Vi har testet den endelige version af Windows 10: Her er vores dom

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos