Mød Intels nye Core-processorer: Skylake

Intel har annonceret den sjette gerneration af sine Core-processorer, og der loves bedre ydeevne og et mindre energiforbrug - og så et par andre smarte ting.

Artikel top billede

Intels nye, sjette generations Core-processorer er blevet lanceret ved årets store Gamescom-messe i Køln.

I første omgang handler det om to desktop-processorer, Core i7-6700K og i5-6600K, og det er da også to processorer rettet mod entusiastmarkedet. K'et i navnet refererer til muligheden for overclocking.

Det skriver CW.no.   

Med den sjette generation Core-processorer kommer også et nyt chipset, Z170, og dermed også en ny processorsocket - LGA1151. Det betyder, at hvis du vil have den nye processor i dit setup derhjemme, så kræver det også et nyt motherboard.

Det nye chipset betyder også, at der understøttes UniDIMM, hvilket betyder at der kan bruges både DDR3 og DDR4-RAM-stænger.

Giver trådløs opladning
Det forventes, at der kommer nye bærbare computere med Skylake i slutningen af 2015 - hvor trådløs opladning vil være et af hovedelementerne.

Den nye chip understøtter nemlig den trådløs opladning, den såkaldt Rezence-teknologi, tillader også at forbinde og kommunikere med mus, tastatur og andre produkter.

De nye Skylake-processorer vil i starten stadig være samme arkitektur som Broadwell, 14 nm. Skylake vil senere gå over til 10 nm og bære navnet Cannonlake.

Ligeledes vil den nye processor sammen med den nye socket, LGA1151, understøtte Thunderbolt 3.0, USB C og op til 20 PCIe tilkoblinger.

Anandtech har allerede haft fingrene i processorerne, og mon ikke også, at Intel vil give flere informatioener op Skylake til IDF, Intels udviklerkonference, om 10 dage.

Også AMD er på vej med nye, konkurrerende processorer, kaldet Carrizo.

Læs også: DirectX 12 og Windows 10: Sådan kan det booste din maskine

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S