Her er Samsungs nye smartwatch

Samsung har afsløret de første billeder af firmaets ur-afløser til Gear S. Det ser meget anderledes ud.

Artikel top billede

Rygterne svirrer og spekulationerne har været mange.

Men nu er der dukket billeder op af Samsungs nye smartwatch, der skal afløse Gear S og sende Samsung ind i kampen mod blandt andet Apple.

Gear S er nemlig slet ikke klar til at matche de store spillere.

Læs mere her: Test: Samsung Gear S er - næsten - både et smartwatch og en smartphone

Billederne giver den første fornemmelse af urets udseende, der naturligvis er et vigtigt argument, når man skal købe.

Og det ser ganske lovende - og meget anderledes ud - for Samsung.

Det skriver flere medier blandt andet Android Central.

Rund og moderne

Det nye ur er dukket op i forbindelse med lanceringen af Samsungs flagskibstelefoner, Galaxy S6 Edge Plus og Note 5.

Uret kan ses på flere af billederne i det katalog, der skal promovere telefonerne.

Stilen er rund, minimalistisk og moderne i sit udtryk. Meget anderledes end forgængerens firkantede format.

Samsung skriver selv, at uret skal kombinere mode og teknologi, og at man har ønsket, at det smarte digitalur skal vende tilbage til det klassiske runde ur-design.

Der er ingen officielle planer om en lancering, men et kvalificeret gæt kan være på IFA-messen til september.

Får indbygget betaling

Der er også rygter om indholdet bag den runde overflade.

Uret bliver angivelig forsynet med en Exynos 3472-processor på 1,2 GHz, 768 megabyte hukommelse, fire gigabyte lagerplads og et batteri på 250 mAh.

Uret kommer med en roterbar urkrans, der blandt andet skal bruges til at navigere i menuerne med samt en super-AMOLED-skærm med en opløsning på 360 x 360 pixel.

Rygterne siger også, at klokkeværket udrustes med Samsungs betalingsløsning, der hedder Samsung Pay.

Men vi må have tålmodighed frem til IFA-messen med de endelige specifikationer.

Læs også:
Test: Samsung Gear S er - næsten - både et smartwatch og en smartphone

Fire gode argumenter for at købe et smartwatch - og fire stærke argumenter imod

Test af Android Wear smartwatch: Statussymbol med stort potentiale

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S