Kritik regner ned over Virk.dk: Det virker ikke ordentligt

Store danske erhvervs-organisationer langer ud med voldsom kritik af Virk.dk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Flere virksomheder og organisationer langer ud efter Virk.dk, som ikke lever op til forventningerne.

Det var oprindeligt planen, at Virk.dk allerede fra 2013 skulle have været ene-indgang for alle danske virksomheder til det offentlige.

Men tal fra Erhvervsstyrelsen viser ifølge Børsen, at kun 38,5 procent af de danske virksomheders indberetninger til det offentlige fandt sted via Virk.dk ved indgangen til 2015.

"Det er et helt og aldeles uacceptabelt tal," siger fagchef for it og digitalisering i Dansk Erhverv, Janus Sandgaard, til Børsen.

De danske virksomheder sender ifølge ham omkring 11 millioner indberetninger afsted til det offentlige om året.

"Alle indgange skal samles et sted for at nedbringe virksomhedernes administrative byrder. Det bør ske i hvert fald senest ved udgangen af 2016,2 siger Dansk Erhverv-manden til Børsen.

Samme holdning kommer fra Dansk Industri, hvor Sidsel Dyrholm Holst siger til avisen, at 'det langt fra er godt nok.'

"Der har været et erklæret mål flere år tilbage, og at man stadig er så langt fra på nuværende tidspunkt, er simpelthen ikke godt nok," siger hun til Børsen.

Hun peger på, at det er 'vigtigt,' at løsningen bliver mere stabil og brugervenlig.

Erhvervs- og vækstminister, Troels Lund Poulsen, siger til avisen, at tallet ikke er tilfredsstillende, og at han nu vil 'rydde op.'

Læs også:

Computerworld mener: Når digitaliseringen spilder vores tid

Vigtigt it-system vakler: Har været ramt flere gange

Ramt fire gange på halvt år: Erhvervsdatabase i knæ

It høvler byrder væk: Fra syv til to dages ventetid

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S