Windows 10 stormer frem - men Edge-browseren kan slet ikke følge med

Selv om Windows 10 har fået en flyvende start, er det kun et fåtal af brugerne, der vælger at bruge Microsofts nye Edge-browser, der kommer sammen med styresystemet.

Artikel top billede

Mens styresystemet Windows 10 har fået en flyvende start med millioner af installationer og mange positive reaktioner fra brugerne, så har Microsofts nye Edge-browser haft en noget hårdere fødsel.

Edge-browseren kommer sammen med Windows 10 og har således et fornuftigt udgangspunkt for at få en fin debut.

Men selvom det er blevet anslået, at Windows 10 nu er installeret på 50 millioner maskiner verden over - læs mere om det her - så ser markedsstatistikkerne for Edge på nuværende tidspunkt ikke specielt imponerende ud.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske Networkworld.

Sådan klarer Edge sig globalt

Helt konkret ser det ud til, at kun mellem hver tredje og hver sjette af dem, der har installeret Windows 10 - og dermed også Edge - rent faktisk anvender den nye browser.

Networkworld baserer artiklen på tal fra henholdsvis Net Applications og Statcounter.

Eksempelvis viser Statcounters statistik for de første 16 dage af august, at Edge på globalt plan kun opnåede en gennemsnitlig markedsandel på 0,7 procent i konkurrencen mod blandt andet Chrome, Firefox og Microsofts egen Internet Explorer.

Det skal holdes op imod, at markedsandelen for Windows 10 i samme periode lå på 4,4 procent.

Læs også: Derfor gav Edge-browser problemer hos danske netbanker: Pop-up-bøvl spændte ben for browseren

Da Edge endnu er en meget ung browser, og Windows 10 trods alt kun har været på markedet i få uger, skal man nok passe på med at afskrive Edge allerede nu.

Omvendt må man også konstatere, at Microsoft i hvert fald ikke endnu har haft held til at gøre Edge til Windows 10-brugernes naturlige førstevalg.

Sådan klarer Edge sig i Danmark

Hos Gemius, der tracker trafik på danske websider, viser statistikken, at Edge i ugen 3. august til 9. august lå på en markedsandel på 0,72 procent.

I samme uge lå Windows 10 på 2,41 procent ifølge Gemius.

På Computerworld.dk er det i øjeblikket lidt mindre end hver trejde Windows 10-bruger, der besøger siden via Edge-browseren.

Edge har generelt haft en noget svær start i Danmark, idet en række danske websider ikke har understøttet den nye browser - blandt andet flere af de danske netbanker og TV2's streaming-tjeneste. Læs mere om det her.

Læs også:

Derfor gav Edge-browser problemer hos danske netbanker: Pop-up-bøvl spændte ben for browseren

Skidt start for Microsofts nye Edge-browser: Får kold skulder på flere danske websider

Symantec advarer mod Microsofts nye Edge: Bør ikke være din standard-browser endnu

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen