Windows 10 stormer frem - men Edge-browseren kan slet ikke følge med

Selv om Windows 10 har fået en flyvende start, er det kun et fåtal af brugerne, der vælger at bruge Microsofts nye Edge-browser, der kommer sammen med styresystemet.

Artikel top billede

Mens styresystemet Windows 10 har fået en flyvende start med millioner af installationer og mange positive reaktioner fra brugerne, så har Microsofts nye Edge-browser haft en noget hårdere fødsel.

Edge-browseren kommer sammen med Windows 10 og har således et fornuftigt udgangspunkt for at få en fin debut.

Men selvom det er blevet anslået, at Windows 10 nu er installeret på 50 millioner maskiner verden over - læs mere om det her - så ser markedsstatistikkerne for Edge på nuværende tidspunkt ikke specielt imponerende ud.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske Networkworld.

Sådan klarer Edge sig globalt

Helt konkret ser det ud til, at kun mellem hver tredje og hver sjette af dem, der har installeret Windows 10 - og dermed også Edge - rent faktisk anvender den nye browser.

Networkworld baserer artiklen på tal fra henholdsvis Net Applications og Statcounter.

Eksempelvis viser Statcounters statistik for de første 16 dage af august, at Edge på globalt plan kun opnåede en gennemsnitlig markedsandel på 0,7 procent i konkurrencen mod blandt andet Chrome, Firefox og Microsofts egen Internet Explorer.

Det skal holdes op imod, at markedsandelen for Windows 10 i samme periode lå på 4,4 procent.

Læs også: Derfor gav Edge-browser problemer hos danske netbanker: Pop-up-bøvl spændte ben for browseren

Da Edge endnu er en meget ung browser, og Windows 10 trods alt kun har været på markedet i få uger, skal man nok passe på med at afskrive Edge allerede nu.

Omvendt må man også konstatere, at Microsoft i hvert fald ikke endnu har haft held til at gøre Edge til Windows 10-brugernes naturlige førstevalg.

Sådan klarer Edge sig i Danmark

Hos Gemius, der tracker trafik på danske websider, viser statistikken, at Edge i ugen 3. august til 9. august lå på en markedsandel på 0,72 procent.

I samme uge lå Windows 10 på 2,41 procent ifølge Gemius.

På Computerworld.dk er det i øjeblikket lidt mindre end hver trejde Windows 10-bruger, der besøger siden via Edge-browseren.

Edge har generelt haft en noget svær start i Danmark, idet en række danske websider ikke har understøttet den nye browser - blandt andet flere af de danske netbanker og TV2's streaming-tjeneste. Læs mere om det her.

Læs også:

Derfor gav Edge-browser problemer hos danske netbanker: Pop-up-bøvl spændte ben for browseren

Skidt start for Microsofts nye Edge-browser: Får kold skulder på flere danske websider

Symantec advarer mod Microsofts nye Edge: Bør ikke være din standard-browser endnu

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S