Gartner klar med ny hype cycle: Se de hotte og hypede it-trends her

Hvornår er de nye, hotte og hypede teknologier modne, og hvornår skal du hoppe med på de nye it-trends? Det får du hjælp til med Gartners nye hype cycle for 2015. Se den her.

Artikel top billede

Teknologier kommer og går - nogle består, andre forgår.

Nye it-trends skyder frem hvert eneste år, og det kan være sin sag som CIO og it-organisation at spotte de teknologier, der har det største potentiale - og at gennemskue, hvor modne (eller umodne) de forskellige teknologier er.

For alle teknologier gennemgår en livscyklus, hvor de blandt andet når et hype-peak på tidspunkt, derefter typisk skuffer lidt i en periode, før de så alligevel viser sig at rumme en masse reel værdi.

Du skal fokusere på innovation

Det er denne bevægelse, som Gartner hvert år beskriver med sin berømte hype cycle, og nu er 2015-udgaven netop frigivet.

"I år opfordrer vi CIO'er og andre it-ledere til at dedikere tiden og energien til at fokusere på innovation frem for blot trinvise forbedringer i forretningen og samtidig at hente inspiration ved at scanne bredere end blot til grænserne af ens egen industri," lyder det fra rådgivningsfirmaet.

Læs også: Gartner: Her er de vigtige teknologier i 2015

På dette års hype cycle fremhæver Gartner blandt andet de selvkørende biler øverst på hype cyclen, hvor forventningerne er skruet helt i vejret (og også mere end teknologierne kan bære).

Her finder man også internet of things og 'advanced analytics with selv-service delivery'.

Samtidig er en teknologi som augmented reality hastigt på vej mod 'skuffelsens dal', hvor den vil befinde sig i et stykke tid, før augmented reality om fem til ti år ifølge Gartner når sit reelle potentiale som teknologi.

Interessant er det i den forbindelse at se, at det netop er der - hvor teknologien er moden og den potentielle værdiskabelse reel - at en teknologi som 3D printing til virksomheder er på vej hen, ligesom også 'gesture control' er ved at være modnet som teknologi.

Samtidig lyder en generel anbefaling til virksomhederne fra Gartner:

"Efterhånden som virksomheder fortsætter rejsen mod at blive digitale forretninger, vil det at identificere og benytte de rigtige teknologier på det rette tidspunkt være kritisk."

Her er Gartners hype cycle for 2015:

Læs også:

Gartner: Her er de vigtige teknologier i 2015

Her er de nye teknologier, der ændrer vores verden

Rødglødende it-trends tvinger din arbejdsplads til store forandringer

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS