Nykredit klar til massive it-investeringer: Vil have færre ansatte

Endnu en dansk finanskoncern melder sig klar til at investere flere penge i digitalisering. Nykredit vil have færre ansatte og bedre resultater - og det skal nye it-løsninger hjælpe med at sikre.

Artikel top billede

Finanskoncernen Nykredit har store digitaliserings-ambitioner.

Det fremgår af Nykredits netop offentliggjorte halvårsrapport, hvor koncernen kan fremvise et resultat før skat på næsten fire milliarder kroner.

Nykredit har i dag et et gennemsnitligt antal heltidsansatte medarbejdere på 3.785, men det antal skal bringes ned i de kommende år.

Øremærker millioner til digitalisering

I den plan er et øget fokus på digitale løsninger et centralt virkemiddel:

"Som led i Forretningsplan 2018 øremærkes investeringer i niveauet 350 millioner kroner, blandt andet til øget digitalisering," lyder det fra koncernchef Michael Rasmussen.

Med Forretningsplan 2018 vil Nykredit forbedre resultatet af kerneforretningen, så det i 2018 er 1,5 milliarder kroner større end det forventede 2016-resultat.

"For at nå det vil vi spare 250 millioner kroner på driften årligt. En del af det kan nås ved at intensivere vores arbejde med digitalisering, men det kan ikke undgås, at vi også i de kommende år bliver færre i Nykreditkoncernen," lyder det i halvårsrapporten.

Generel tendens i finanssektoren

Nykredit er ikke ene om at intensivere de digitale satsninger, for det er en tendens, der ses på tværs af finanssektoren i Danmark i disse år.

Blandt andet har Nordea gang i en merinvestering i digitalisering på 30-35 procent i gennemsnit over de næste fire til fem år.

Det betyder konkret, at Nordea i perioden investerer et sted mellem 3,7 milliarder og 5,2 milliarder kroner ekstra på it.

Læs også:

Nykredit får ny CIO - her er den nye topchef

Her er planen: Nordea pumper fem milliarder kroner i ny it

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S