Venstres it-ordfører stopper: Partiet fortsætter uden it-politikere

It-ordføreren i det regeringsbærende parti, Venstre, er færdig på posten efter 10 år med ODF-, OOXML- og cookie-diskussioner. Måske får Venstre slet ikke nogen ny it-politiker.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Regeringspartiet Venstre har ikke længere en it-ordfører.

Det er en kendsgerning, efter partiets it-politiker Michael Aastrup Jensen med 10 års erfaring på posten helliger sin tid til at være Venstres udenrigspolitiske ordfører og udviklingsordfører.

Det bekræfter Michael Aastrup Jensen over for Computerworld.

"Ja, lige i øjeblikket har vi ikke nogen it-ordfører, men det kan godt være, at vi får det. Nu skal vi lige starte op efter sommerferien, og så kan det da godt være, at nogen bliver udnævnt til it-ordfører," siger han.

Svarer til Grønlandsordfører

Hvis it-udvikling er en af de vækstområder, som Danmark skal leve af i fremtiden, hvorfor står politikere så ikke i kø for at blive it-ordfører hos Venstre og i andre partier?

"Det er der mange forklaringer på. It har ikke sit selvstændige udvalg på Christiansborg. Desuden er det et teknisk vanskeligt område at profilere sig på for en politiker, og derfor kan det i nogle partier sidestilles med at være ordfører for Grønland eller Færøerne."

Hvis politikerne ikke har den fornødne teknisk forståelse, skulle vi så hellere have ansat it-vismænd med teknisk viden frem for it-politikere?

"Nej, det mener jeg ville være synd for den demokratiske proces at fjerne det helt fra politikerne."

Lav et it-folketingsudvalg

Du sad selv som it-ordfører i 10 år. Var din egen politiske karriere så ude på et sidespor?

"Nej, jeg mener jo, at it er et ekstremt vigtigt område, men jeg har simpelthen ikke tiden længere til at varetage området efter 10 år som it-ordfører."

Læs også: Derfor er det så svært at føre it-politik i Danmark

Hvad kunne der egentlig gøres for at bringe it højere op på agendaen hos landets politikere?

"Man kunne begynde med at nedsætte et specifikt it-udvalg, som jeg selv har været talsmand for. På den måde kunne alle it-spørgsmål samles der frem for, at det er en del af mange forskellige ministerier."

"For politikerne ville det betyde, at alle it-diskussioner havnede der, og for medierne ville det være nemmere at finde de samfundsrelevante historier i dette udvalg."

Læs også:
Danmarks nye videnskabsminister: Vi har et problem med it-uddannelserne

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S