Venstres it-ordfører stopper: Partiet fortsætter uden it-politikere

It-ordføreren i det regeringsbærende parti, Venstre, er færdig på posten efter 10 år med ODF-, OOXML- og cookie-diskussioner. Måske får Venstre slet ikke nogen ny it-politiker.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Regeringspartiet Venstre har ikke længere en it-ordfører.

Det er en kendsgerning, efter partiets it-politiker Michael Aastrup Jensen med 10 års erfaring på posten helliger sin tid til at være Venstres udenrigspolitiske ordfører og udviklingsordfører.

Det bekræfter Michael Aastrup Jensen over for Computerworld.

"Ja, lige i øjeblikket har vi ikke nogen it-ordfører, men det kan godt være, at vi får det. Nu skal vi lige starte op efter sommerferien, og så kan det da godt være, at nogen bliver udnævnt til it-ordfører," siger han.

Svarer til Grønlandsordfører

Hvis it-udvikling er en af de vækstområder, som Danmark skal leve af i fremtiden, hvorfor står politikere så ikke i kø for at blive it-ordfører hos Venstre og i andre partier?

"Det er der mange forklaringer på. It har ikke sit selvstændige udvalg på Christiansborg. Desuden er det et teknisk vanskeligt område at profilere sig på for en politiker, og derfor kan det i nogle partier sidestilles med at være ordfører for Grønland eller Færøerne."

Hvis politikerne ikke har den fornødne teknisk forståelse, skulle vi så hellere have ansat it-vismænd med teknisk viden frem for it-politikere?

"Nej, det mener jeg ville være synd for den demokratiske proces at fjerne det helt fra politikerne."

Lav et it-folketingsudvalg

Du sad selv som it-ordfører i 10 år. Var din egen politiske karriere så ude på et sidespor?

"Nej, jeg mener jo, at it er et ekstremt vigtigt område, men jeg har simpelthen ikke tiden længere til at varetage området efter 10 år som it-ordfører."

Læs også: Derfor er det så svært at føre it-politik i Danmark

Hvad kunne der egentlig gøres for at bringe it højere op på agendaen hos landets politikere?

"Man kunne begynde med at nedsætte et specifikt it-udvalg, som jeg selv har været talsmand for. På den måde kunne alle it-spørgsmål samles der frem for, at det er en del af mange forskellige ministerier."

"For politikerne ville det betyde, at alle it-diskussioner havnede der, og for medierne ville det være nemmere at finde de samfundsrelevante historier i dette udvalg."

Læs også:
Danmarks nye videnskabsminister: Vi har et problem med it-uddannelserne

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS