Venstres it-ordfører stopper: Partiet fortsætter uden it-politikere

It-ordføreren i det regeringsbærende parti, Venstre, er færdig på posten efter 10 år med ODF-, OOXML- og cookie-diskussioner. Måske får Venstre slet ikke nogen ny it-politiker.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Regeringspartiet Venstre har ikke længere en it-ordfører.

Det er en kendsgerning, efter partiets it-politiker Michael Aastrup Jensen med 10 års erfaring på posten helliger sin tid til at være Venstres udenrigspolitiske ordfører og udviklingsordfører.

Det bekræfter Michael Aastrup Jensen over for Computerworld.

"Ja, lige i øjeblikket har vi ikke nogen it-ordfører, men det kan godt være, at vi får det. Nu skal vi lige starte op efter sommerferien, og så kan det da godt være, at nogen bliver udnævnt til it-ordfører," siger han.

Svarer til Grønlandsordfører

Hvis it-udvikling er en af de vækstområder, som Danmark skal leve af i fremtiden, hvorfor står politikere så ikke i kø for at blive it-ordfører hos Venstre og i andre partier?

"Det er der mange forklaringer på. It har ikke sit selvstændige udvalg på Christiansborg. Desuden er det et teknisk vanskeligt område at profilere sig på for en politiker, og derfor kan det i nogle partier sidestilles med at være ordfører for Grønland eller Færøerne."

Hvis politikerne ikke har den fornødne teknisk forståelse, skulle vi så hellere have ansat it-vismænd med teknisk viden frem for it-politikere?

"Nej, det mener jeg ville være synd for den demokratiske proces at fjerne det helt fra politikerne."

Lav et it-folketingsudvalg

Du sad selv som it-ordfører i 10 år. Var din egen politiske karriere så ude på et sidespor?

"Nej, jeg mener jo, at it er et ekstremt vigtigt område, men jeg har simpelthen ikke tiden længere til at varetage området efter 10 år som it-ordfører."

Læs også: Derfor er det så svært at føre it-politik i Danmark

Hvad kunne der egentlig gøres for at bringe it højere op på agendaen hos landets politikere?

"Man kunne begynde med at nedsætte et specifikt it-udvalg, som jeg selv har været talsmand for. På den måde kunne alle it-spørgsmål samles der frem for, at det er en del af mange forskellige ministerier."

"For politikerne ville det betyde, at alle it-diskussioner havnede der, og for medierne ville det være nemmere at finde de samfundsrelevante historier i dette udvalg."

Læs også:
Danmarks nye videnskabsminister: Vi har et problem med it-uddannelserne

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job