Nianet nupper - igen - stor ordre for næsen af TDC: Skal levere statens fibernet

TDC må endnu en gang se sig slået af fiberleverandøren Nianet, der netop har vundet et udbud af statens indkøb af fiberforbindelser.

Artikel top billede

Moderniseringsstyrelsen og fiberudbyderen Nianet har indgået en aftale, som fra årsskiftet og de næste fem år frem giver Nianet monopol på at levere fiberforbindelser til statslige institutioner.

Dermed holder Nianet, der er ejet af 14 elselskaber, fast i et vigtigt forretningsområde, som man har udviklet, siden selskabet i 2011 vandt et lignende udbud i konkurrence med blandt andet TDC.

Den nye aftale indeholder en mulighed for yderligere to års forlængelse, ligesom regioner, kommuner og selvejende institutioner kan vælge at købe ind via aftalen.

Det gør aftalen større, og hos Nianet forventer man, at aftalen, der er forpligtende for de statslige kunder, samlet set vil indbringe op mod en kvart milliard kroner i omsætning.

I forvejen køber 30 kommunerne ind på eksisterende aftale fra 2011, men administrerende direktør i Nianet, Rasmus Helmich, forventer, at flere kommuner vil benytte muligheden i fremtiden.

Rasmus Helmich er tydeligt tilfreds med at have vundet det store fiber-udbud, og han benytter lejligheden til at slå på tromme for fibernettets velsignelser - modsat TDC's kobberbaserede net.

"Mens TDC er fast besluttet på at holde fast i deres vidtforgrenede kobbernet, tænker vi fremadrettet i vores bestræbelser på at udbygge og gøre fibernettet tilgængeligt for flere, og vi er i gang med at skabe en infrastruktur, som kan konkurrere med TDC's landsdækkende kobbernet," lyder det fra Rasmus Helmich.

Han forventer, at aftalen med staten vil gøre Nianet mere konkurrencedygtig på markedet for fiberforbindelser til private og offentlige virksomheder.

"Vores bedste gæt er, at vi i hele træskolængder har en markedsandel på 15-20 procent, mod Global Connects omkring 20 procent og TDC's cirka 60 procent. Kigger vi ud i fremtiden er det realistisk, at vi når op på en markedsandel på 25 procent," siger Rasmus Helmich.

Elselskaberne, der ejer Nianet, har de seneste fem til ti år investeret milliarder af kroner i udbygningen af fibernet-forbindelser, som konkurrerer med TDCs kobberbaserede fastnet.

Læs også:

Nianet lander vigtig kæmpe-ordre for næsen af TDC

Fiber-gigant sluger dansk konsulenthus

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S