Her halter it-sikkerheden hos danske forsyningsselskaber

Den danske energisektor får gode karakterer for it-sikkerhed. Men det er dygtige medarbejdere og ikke ordentlig planlægning, der redder dagen, og der er stadig plads til forbedring.

Artikel top billede

Danske energiselskaber har god it-sikkerhed. Men der mangler overordnet planlægning.
Foto: Ivan Prole.

Danske el- og naturgasselskaber er blandt de dygtige elever i klassen, når det handler om it- og cybersikkerhed, men der er altid plads til forbedring.

Det er en af konklusionerne i en ny undersøgelse, som konsulentfirmaet PricewaterhouseCoopers har udarbejdet for Energistyrelsen.

Undersøgelsen er baseret på 57 selskaber i energisektorens anonyme besvarelser af et spørgeskema om sikkerhed på en række områder.

Undersøgelsen viser blandt andet, at virksomhederne klarer sig godt, når det handler om fysisk sikkerhed, driftssikkerhed og beredskab, selvom der er plads til forbedring, når det handler om cyber- og informationssikkerhed.

Læs også: Flere år efter: Her står 735 danske servere uden patch mod den frygtede heartbelled-sårbarhed

Mere intuition end planlægt sikkerhed

En overraskende observation i undersøgelsen er, at de mange gode tiltag på sikkerhedsområdet ofte ikke er forankret i en overordnet strategi.

Tværtimod konkluderer undersøgelsen, "at i størstedelen af de medvirkende virksomheder er de implementerede tiltag og det høje sikkerhedsniveau et udtryk for en intuitiv tilgang, der er resultat af dygtige medarbejderes erfaring samt traditionelt omfattende beredskabskrav til sektoren."  

Når sikkerhedsniveauet altså ikke er baseret på en aktiv stillingstagen til de trusler, der er fra "organiserede cyberkriminelle og fremmede statslige aktører, der målretter den kritiske infrastruktur," er der således mulighed for forbedring.

Nye tiltag på vej

Undersøgelsen viser dog, at de større selskaber generelt er mere formaliserede i deres procedurer for styring af informationssikkerhed.

Og det lader til, at der kommer endnu mere styr på sagerne i fremtiden. På energistyrelsens hjemmeside oplyses det, at der i forlængelse af undersøgelsen vil "blive stillet relevante krav til it-sikkerhed hos virksomhederne i el- og naturgassektorerne i overensstemmelse med Danmarks  nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed."

Du kan læse rapporten om energisektorens it-sikkerhed her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S